Jak vybírat dlažbu k bazénu?

Úvodní stránkaJak vybírat dlažbu k bazénu?
1.červenec 2016 od petr v rubrikách Hobby a zahrada
štítky Podlaha, Bazén

Zejména u zapuštěných bazénů je zapotřebí vytvořit okolo nich kvalitní, rovnou a pevnou podlahu. Nejenže s podlahou okolo bazénů minimalizujete nebezpečí, zvyšujete komfort užívání bazénu, ale zároveň také do bazénu na nohou nebudete nosit tolik nepořádku, který byste museli sledně vysávat a čistit. Možností, jak a z čeho vytvořit podlahu u bazénu, je v současnosti hned několik. Jaké to jsou?

Keramická dlažba

Základním druhem podlahy při obložení bazénů, je keramická dlažba. U tohoto typu podlahy je zapotřebí sledovat hned několik parametrů. Velmi důležité je, aby dlažba byla mrazuvzdorná. Jinak by mohly jednotlivé dlaždice v zimě popraskat a nejenže by byla podlaha nevzhledná, ale i nebezpečná. O ostré hrany dlaždic byste se mohli snadno říznout. K bazénům se rozhodně vyplatí vybírat protiskluzové dlaždice. Ty mají na svém povrchu miniaturní pyramidy, které brání uklouznutí, nejsou jen hladké.

I hladkým dlaždicím se ale v současnosti dají dodat protiskluzové vlastnosti. Existují speciální nátěry na dlažbu, které stačí jen nanést na povrch a i z hladkých glazovaných dlaždic je během pár chvil protismyková podlaha. Ovšem tyto nátěry ještě nefungují na všech typech povrchů. Pro realizaci keramické dlažby je nejprve zapotřebí vytvořit rovný betonový povrch, na který se dlažba nalepí. Ideálně by měla být dlažba mírně do spádu, aby se na ní nedělaly louže.

Zámková betonová dlažba

Zámková betonová dlažba je pro podlahu okolo bazénů nejčastější volbou většiny z nás. Důvodů je hned několik. Beton je už ze samotné charakteristiky materiálu nesmekavý, takže bezpečí je zajištěno. Jedná se také o savý materiál a mezi jednotlivými dlaždicemi jsou mezery vyplněné jen křemičitým pískem. O vznik louží na zámkové dlažbě se také nemusíte bát. Pod zámkovou dlažbu není třeba dělat betonový podklad, stačí zhutněná rovná plocha ze štěrku.

Kamenné koberce

V současnosti stále populárnější jsou i kamenné koberce - vrstva malých kamínků spojená dvousložkovým pryskyřičným pojivem. I tuto podlahu je dobré dělat do spádu, protože není porézní. Kamínky jsou samy o sobě protiskluzové. Není třeba realizovat ani betonový podklad. Kamenným kobercům stačí zhutněná plocha. Výhodou koberců je fakt, že se dá vrstva skvěle přizpůsobit i nepravidelným tvarům. Nic není třeba řezat a celá podléhaje v jedné vrstvě bez mezer.

petr Autor petr