Jak vše lépe organizovat

Úvodní stránkaJak vše lépe organizovat
31.srpen 2016 od Dee v rubrikách O dětech, Nové články, Zdraví
štítky školství, rodiče, Organizace, Úklid

Už jdu zase do školy, a začínám vzpomínat na prázdniny, které mi poskytly dostatek času nejen pro zážitky s mojí dcerou, ale také pro organizování několika věcí v naší domácnosti - takových, na které celý školní rok zírám a děsně mě štvou, až dojde na to období, kdy MÁM ČAS. Období, kdy mohu s chutí něco vyhodit, něco roztřídit, něco uklidit, něco přemístit nebo něco někam schovat na horší časy.

Občas to není jednoduché loučit se s věcmi a je fakt, že záleží na tom, co organizujete. Např. na vyhazování staršího oblečení musíte mít opravdu chuť! A právě tu jsem měla teď o víkendu, když jsem našla někoho, komu by se mé oblečení mohlo hodit.

A to nemluvím o předmětech potřebných-nepotřebných. V takových případech se řídím radou jedné mé kolegyně: “Jak to rok nepoužíváš, tak to vyhoď!” A tak to opravdu … zkouším vyhodit, ale vzhledem k tomu, že můj tatínek měl ještě donedávna ve sklepě schované tři staré monitory, tak to párkrát prostě nedopadne.

Totiž teď mě ještě napadá, že je taky důležité s kým věci organizujete. Naposledy jsem totiž organizovala věci právě s ním, což znamenalo, že na konci byl ”velký, pevný pytel, co něco vydrží” a v něm na dně pár papírů - no, pobavili byste se.

Ano, takhle já organizuji věci kolem sebe. Nic moc, říkáte si, ale tohle téma mě přivedlo k myšlence, jak organizovat nejen věci kolem vás, ale také sebe samotné. To totiž mně dělá potíže neustále. Často řeším jak uspořádat denní či týdenní aktivity, jak si urovnat myšlenky, utřídit plány a všude k tomu ještě nacpat děti, což je pár dalších organizací jako bonus.

Jak tedy na to?

Vše si pište!

Asi vás jako většinu lidí baví ta představa, že máte skvělou paměť. Mě MOC! No každopádně, pište si, co vás napadne. Někdy vás totiž to NĚCO napadne tak nečekaně, že to okamžitě přemaže myšlenka jiná a tahle původní je nenávratně pryč. I přesto, že používám Kalendář nebo Poznámkový blok v mém telefonu, stejně si nejraději píšu to důležité do diáře nebo deníku. Vlastně je to jedna z mých úchylek, kterou pozoruji již delší dobu. Miluji totiž papír: papír jako stránky u knihy nebo stránky v notesu, listy papíru, papírové tašky, počmáraný papír od mé dcery, papírová přání, balící papír, ruční papír, průhledný jemný nebo krepový, prostě papír … Ale to jsem odběhla od tématu. Chci říct: “Zápisky šetří váš čas a pomohou vám si myšlenky lépe utřídit!”

Dávejte vše na své místo!

Pokud nechcete pobíhat po bytě a hledat neustále to, co není na svém míst, začněte jinak! Rozmyslete, kam která věc patří a jinam už ji nedávejte! Ze začátku to bude těžké, ale nakonec vám to vždy ušetří spoustu času a frustrace. (Pozn. pro ženy: “I v kabelce se dá leccos rychle najít, pokud si nezačnete plést kapsičky.)

Určete si priority!

Promyslete dvě nebo tři věci, které jsou v onen den pro vás ty nejdůležitější. Napište si je a pokuste se udělat co nejvíc pro to, abyste je dokázali splnit jako první.

Zbavujte se harampádí!

Tímto je myšleno nejen výše zmíněné oblečení, ale také vše, co se válí kolem a vy to už dávno nepotřebujete - tzn. nedůležité účty, doklady, recepty, rozbité nebo polámané věci, které čekají na opravu nebo jinou událost, ke které již jistě nedojde. Zbavte se toho!

Zautomatizujte vše, co se dá!

Dnes nám moderní technologie poskytují tolik pohodlí, že z toho často zlenivíme a nebo si naopak tohoto času natolik vážíme, že v něm najdeme prostor pro aktivitu jinou. Tím chci říct: nebojte se využít všech automatizací, které jsou vám v této době k dispozici a pokud máte možnost, aby za vás něco vyřídila banka, operátor nebo jiná služba, využijte toho! Mít více času by byl pro mnohé z nás veliký dar!

 


 

Dee Autor Dee