Jak správně zvolit orchidej

Úvodní stránkaJak správně zvolit orchidej
19.leden 2015 od Radush v rubrikách Hobby a zahrada, Nové články
štítky Bydlení
Jste vášniví milovníci flóry? Rádi svůj byt zkrášlujete květinami? Že na tohle moc nejste, ale dostali jste kytičku darem a nemáte to srdce jí ponechat svému osudu? Pokud jste alespoň u jedné otázky souhlasně pokývali hlavou, možná právě vám následující řádky pomohou zorientovat se v mnohdy složité péči o zelené rostlinky. Tentokrát si vezmeme pod drobnohled ty, které můžeme zahrnout do skupiny pokojových. Zelených živých dekorací se v českých domácnostech objevuje široká řada. Mezi nejčastější však zcela jistě patří orchideje. Lidé si je oblíbili zejména kvůli jejich pestrým barvám a také vůni. Hospodyňky se často předhánějí, které že se podaří vypěstovat větší počet květů a trumfnout tak tím třeba svou sousedku. V případě, že máte pěstitelské ambice, doporučujeme si již na začátku pečlivě zvolit, která orchidej bude pro vás ta nejvhodnější. Původní domovinou těchto rostlin jsou tropické lesy Střední a Jižní Ameriky a také Asie. Ve světě můžeme celkem narazit až na jejich 880 různých rodů. Údaje o tom, kolik druhů se dohromady vyskytuje, se liší od zhruba 22 do 26 tisíc. V České republice jsou nejčastější zástupci asi 24 druhů. Obzvláště začátečníkům se nedoporučuje výběr podcenit. Mohou se tak do budoucna vyhnout případným zklamáním. nahled Orchideje můžeme rozdělit na teplomilné, středně teplomilné a studenomilné. Dodržení správné teploty umožní rostlině úspěšně růst. Zakoupíte – li si orchidej, která již kvete, ušetříte si často dlouhé čekání na své vlastní poupě. Spíše řečnickou otázkou se zeptáme, zdali jste tušili, že mnohdy trvá až 5 let, než se objeví první květ? Překročila – li již rostlinka práh vašeho domova, pravděpodobně zvažujete, kam jí umístit. Kromě toho, že v první řadě zohledníte možnosti vašeho bytu, pročtěte i údaje na štítku, který většina obchodů k orchidejím přidává. Podle toho, o jaký se jedná druh, vyberte to nejsprávnější místo. Informace vám také pomohou s tím, zorientovat se jak a také jak často orchidej zalévat, jakou teplotu a jakou intenzitu slunečního světla obstarat. Níže uvádíme přehled nejrozšířenějších orchidejí v našich zeměpisných šířkách. Druhy orchidejí:
  • Phalaenopsis – velmi často se objevující typ orchideje, vhodné pro začátečníky. V rozkvětu vydrží i celé měsíce, kvete po celý rok, ale nejčastěji v zimě nebo v období časného jara. Nejvhodnější je pro tuto rostlinu teplé (okolo 25 stupňů) a světlé místo. Obecně potřebuje méně světla než druh s názvem Cattleya.
  • Cattleya – také druh vhodný pro začátečníky. Přestože potřebuje více světla než Phalaenopsis, je tato rostlina citlivá na přímé sluneční světlo, proto ji raději tohoto kontaktu vyvarujte. Aby nejlépe vytvořila květ, je vhodné snížit noční teplotu o 5 stupňů. Kvete po dobu dvou až šesti týdnů a to nejčastěji v období jara nebo podzimu. Cattleya je citlivá na přemokření.
  • Dendrobium – u nás velmi populární druh pro domácí pěstování i pro začátečníky. Rostlina mívá dlouhé a početné květy nejčastěji v bílé, levandulové barvě nebo jejich vzájemné kombinaci. Kvete nejčastěji v období podzimu a zimy po dobu tří až čtyř týdnů. Vyhovují jí pokojové teploty okolo 22 stupňů.
  • Paphiopedilum – vhodná pro začátečníky, u nás lidově nazývaná pantoflíčková orchidej, kvůli podobnosti jejích květů s pantoflíčkem. Nejvhodnější teplota pro ni je 20 stupňů. Je nenáročná na světlo, ale nesnáší přímé sluneční světlo a také rosení.
  • Epidendrum – jednotlivé druhy tohoto rodu se velmi liší. Některé jsou studenomilné, jiné teplomilné, mají i další specifika, kvůli kterým není možné doporučit jednotný postup péče. V domácnostech se často objevuje Epidendrum radicans. I pro ni platí, že má ráda světlo, ale ne přímé sluneční paprsky. Patří sice mezi studenomilné, ale prospívá i v teplejším prostředí.
Výše uvedený seznam „českých orchidejí“ není úplný. Sluší se ještě dodat, že existuje například typ Cymbidium, Oncidium, Pleione a nebo také Vanda. Na všechny tyto rostliny můžete v českých domácnostech narazit, jejich výskyt je však méně častý nebo se hodí spíše pro pokročilé pěstitele.
Radush Autor Radush