Jak správně zazimovat bazén?

Úvodní stránkaJak správně zazimovat bazén?
4.prosinec 2014 od Magda v rubrikách Bydlení, Nové články
štítky Bazén, Bydlení, Zima
Zazimování bazénu je proces, který čeká každého vlastníka zahradního bazénu. O tomto procesu najdete velké množství informací, ale také polopravd a omylů. Někteří majitelé zahradního bazénu si myslí, že celý proces zazimování spočívá v odpuštění bazénové vody a nalití zazimovacího prostředku. Tak jednoduché to ale rozhodně není. Tyto 2 kroky jsou sice v procesu zazimování důležité, ale rozhodně ne jediné. Jak tedy správně zazimovat? To si rozebereme v dnešním článku.

Kdy je ten správný čas?

Ze všeho nejdříve je nutné vědět, kdy je ten správný čas zazimovat bazén. V tomto kroku se nelze řídit kalendářem, ale venkovní teplotou. Na zazimování totiž přichází čas, když se noční venkovní teploty pohybují trvale pod hranicí 10°C. nelze tedy říci, že je třeba začít se zazimováním na konci října, v polovině listopadu nebo na začátku prosince. Vše záleží na teplotách.

Čistota je základ

Prvním procesem při zazimování je vyčištění bazénu. Bazény by se totiž měli zazimovat v absolutní čistotě. To znamená, že by se mělo vysát dno, očistit hrany bazénu a voda ještě naposledy důkladně přefiltrovat. Před odpojením filtrace jí ještě několikrát propláchněte vodou, aby se z písku před zimou dostalo pryč maximální množství nečistot a řas.

Odpustit a odpojit

Dále je zapotřebí z bazénu vyčerpat určité množství vody. Hladina vody po vypuštění by měla být 15 cm pod hranou nejnižší trysky v bazénu (protiproud, ohřev, filtrace). Po vypuštění vody lze odpojit pískovou filtraci, solární ohřevy a uskladnit je v kůlně nebo kdokoliv jinde, mimo mráz. Voda se pod úroveň trysek upouští proto, aby v hadicích žádná nezůstala. I zabudované hadice pod úrovní země mohou totiž promrzat a zmrzlá voda by je mohla roztrhat.

Dostaňte vodu do perfektní kondice

Účelem zazimování je udržení kvalitní a čisté vody v bazénu přes celou zimu. Ani tady se o všechno nedovede postarat sama zazimovací látka. Je třeba bazénovou vodu dostat do stoprocentní kondice. To znamená, zajistit ideální hodnotu pH ve vodě a také správné množství desinfekční látky, nejčastěji chloru. Rozhodně neplatí pravidlo, že více je lépe. Množství chloru i hodnota pH musí být v takových hodnotách, jako při klasickém provozu. Až pak následuje nalití zazimovacího prostředku v granulované podobě nebo roztoku.

Prázdné PET lahve na hladinu a přikrýt folií

Po vyčištění bazénu, upuštění vody, odpojení filtrace a aplikace zazimovacího prostředku máte skoro hotovo. Na vodní plochu je vhodné vložit 2-3 prázdné PET lahve. Když bude voda mrznout, zabráníte tak jejímu roztažení a led nepoškodí folii ani stěny bazénu. Pak stačí už jen překrýt bazén zakrývací plachtou.
Magda Autor Magda