Jak správně vybrat přilbu na kolo

Úvodní stránkaJak správně vybrat přilbu na kolo
22.březen 2015 od Magda v rubrikách Nové články, Sport
štítky Kolo, Sport
Přestože jsou cyklistické přilby povinné jen do završení 18-ti let věku, každý správný a zkušený cyklista ví, že helma je jedním ze základních druhů bezpečnostních prvků. Ať už jezdíte rekreačně nebo profesionálně, na silnici nebo ve volném terénu, mít ochranu hlavy se prostě vyplatí. Úrazy končetin, odřeniny a podlitiny na těle se zahojí, ale s úrazy hlavy to tak jednoduché není a následky mohou být i kritické. Myslete na to, že investicí do přilby investujete do svého zdraví. Jaké jsou vlastně v současnosti nabízeny druhy přileb a jak vybrat tu správnou? To si nyní popíšeme.

Technologie výroby a vývoj jdou neustále kupředu

Cyklistické přilby se za posledních 15 let změnily zcela od základu, jako vlastně všechny výrobky, díky neustálému vývoji nových výrobních technologií. Už se rozhodně nejedná o nevzhledné skořápky na hlavě, které by byly nepříjemné a cyklistovi při jízdě vadily. Moderní cyklohelmu jezdec na své hlavě ani nevnímá, ale přesto zaručuje maximální bezpečí.

Na co se zaměřit?

Při výběru přilby by vás mělo zajímat hned několik vlastností. Za prvé samozřejmě pevnost, která je základním parametrem. Pevnost skořepiny helmy ovlivňuje i její bezpečnost. Dále také tvar provedení přilby a to hned ze dvou hledisek. Tím prvním hlediskem je tvar z hlediska aerodynamického. Přilby by měly napomáhat k jízdě a ne ji znepříjemňovat. I to je velmi důležité. Dalším kritériem pro výběr tvaru je provzdušňování přilby. Dovnitř se totiž musí dostávat čerstvý vzduch, aby se hlava zbytečně nepotila. Nakonec si představíme 2 základní technologie výroby, které jsou v současnosti pro cyklistické přilby nejvyužívanější. Hardshell je asi nejčastěji využívanou technologií pro výrobu cyklistické přilby v současnosti. U této technologie je nejprve vyrobena pěnová polystyrenová výplň, na kterou je následně přilepen skelet. In mold je naopak nejnovější technologií pro výrobu přilby. Nejprve je připraven skelet, do kterého je následně speciálně aplikována pomocí stříkání výplňová pěna. Spojení obou částí je tak pevnější.
Magda Autor Magda