Jak správně přizpůsobit jízdu autem

Úvodní stránkaJak správně přizpůsobit jízdu autem
7.srpen 2015 od Magda v rubrikách Auto-Moto, Nové články
štítky Auto, Cestování
Jak správně přizpůsobit jízdu autem některým náročným podmínkám? Neohrožovat sebe ani ostatní účastníky silničního provozu. Základní pravidlo jízdy autem, které v autoškole slyšel každý vlastník řidičského průkazu. V naší republice panují pro jízdu autem po většinu roku příznivé podmínky. Čas od času se ale podmínky pro jízdu zhorší a i na tyto situace je potřeba se řádně připravit. V jednom z předešlých článků jsme se zaměřili na téma přizpůsobení jízdy zasněžené a namrzlé vozovce. V polovině léta toto téma není příliš aktuální, ale sníh a mráz nejsou jediné nepříjemnosti, které vás na cestě mohou potkat. Dnes si představíme některé jiné náročné podmínky pro cestu automobilem a přidáme pár základních rad a tipů, jak se v jednotlivých situacích chovat. Znalost správného řešení je totiž základním předpokladem úspěchu. Tedy bezpečné jízdy z místa A do místa B.

Hustý déšť a kroupy

Hustému dešti se prostě občas nelze vyhnout. Občas mají i stěrače co dělat, aby si s deštěm poradily. Velmi důležité je snížení rychlosti. Na silnicích se může vytvořit souvislá vrstva vody a hrozí zvýšené riziko aquaplaningu. Při hustém dešti se snižuje viditelnost, ale zapnutím dálkových světel si nepomůžete. Od vody se intenzivnější světlo může odrážet, jako od vodní stěny. Před vozidlem před vámi si nechte větší vzdálenost, budete mít totiž delší brzdnou dráhu.

Mlha

Při jízdě mezi dvěma otevřenými poli nebo ĺoukami se může mlha objevit znenadání na pár desítkách metrů. Při neočekávaném nájezdu do mlhy je zapotřebí opět snížit rychlost. Pokud je váš automobil vybaven mlhovými světly, okamžitě je zapněte. I když je viditelnost jen pár metrů, snažte se nezastavovat, i kdybyste měli jet krokem.
Mlha
Řidič za vámi totiž může jet rychleji než vy a nebude počítat s překážkou na silnici. Pokud musíte zastavit, snažte se dojet k nejbližšímu místu, kdy svůj automobil dáte zcela ze silnice. Pokud to není bezpodmínečně nutné – nepředjíždějte.

Silný vítr

I silný vítr může být nepřítelem, zejména ten nárazový. Pokud hrozí riziko větru, zavřete na autě všechna okénka. Vítr může dovnitř automobilu zanést prach a nečistoty, které na čas sníží vaši viditelnost a rozptýlí vás. Mějte na paměti, že zvukové signály ve větru nejsou k ničemu. Vždy zkontrolujte upevnění vašeho nákladu, pokud na autě nebo za ním nějaký máte.
Magda Autor Magda