Jak správně nasadit sněhové řetězy?

Úvodní stránkaJak správně nasadit sněhové řetězy?
6.únor 2015 od Magda v rubrikách Auto-Moto, Nové články
štítky Auto, Zima
Sněhové řetězy sice nejsou povinnou výbavou řidiče, ale každý zodpovědný řidič, který často jezdí po horských silnicích je v kufru svého automobilu má. Alespoň pro dobrý pocit, kdyby náhodou byla silnice jen na zimních pneumatikách nesjízdná. S řetězy se dá zdolat prakticky každá vozovka, ať už s uježděným sněhem nebo dokonce s ledovkou. Řidiči, kteří nikdy nenasazovali sněhové řetězy, z tohoto úkolu mají mnohdy strach a respekt. Bojí se, aby vše provedli správně. Mají se čeho bát a jak se vlastně nasazují řetězy?

Vždy je dobré si nasazení vyzkoušet nanečisto

Pokud jste ještě nikdy nebyli nuceni řetězy nasazovat, dost možná budete mít při prvním nasazování trému a nebudete si vůbec jistí. Proto je vždy lepší si tento proces vyzkoušet nanečisto. Tedy v klidných podmínkách na své zahradě nebo před garáží. Budete tak mít jistotu, že vše zvládnete v pořádku a bezpečně. Také budete mít jistotu, že řetězy svou velikostí a provedením skutečně odpovídají danému typu pneumatik. Bylo by smutné zastavit v polovině zasněženého kopce, zkoušet nasazovat řetězy a zjistit, že jsou malé. Když si vše nejprve vyzkoušíte, budete v klidu, až bude opravdu nutné řetězy nasadit.

Teď k samotnému procesu nasazování

Samotné nasazení zimních sněhových řetězů si představíme na nejvyužívanějším a zároveň nejspolehlivějším druhu – kovových celoobvodových řetězech s H nebo X stopou. Nejprve řetěz rozložíme před hnacím kolem a upravíme případné překroucení. Pak řetěz zasuneme pod kolo a oba konce lanka potáhneme k sobě a na dezénu pneumatiky spojíme. Spojené lanko necháme volně položené a spojíme boční řetěz spojovacím háčkem do koncového článku bočního řetězu. Přitom stále kontrolujeme, zda řetězy nejsou překroucené. Následně zasuneme lanko za pneumatiku a celý řetěz srovnáme, aby byl symetrický. Nakonec pevně utáhneme napínací řetěz  s pryžovým napínačem a zaklesneme jej do drážky v průvlečné zarážce.
Magda Autor Magda