Jak si poradit se skvrnami na koberci?

Úvodní stránkaJak si poradit se skvrnami na koberci?
6.červen 2016 od petr v rubrikách Hobby a zahrada
štítky domácnost, čištění, čistota, koberec

Koberce jsou jedním z nejoblíbenějších druhů podlahových krytin již dlouhodobě. Jejich elegantní vzhled, příjemný pocit na dotyk a velká nabídka barev a druhů již desítky let láká zákazníky, i když je konkurence v oblasti podlahových krytin stále větší.

I přestože patří k nejoblíbenější, jsou koberce nejnáchylnější k poškození a v případě výskytu skvrn se tyto skvrny jen velmi složitě odstraňují. Jak se dají odstranit skvrny z koberců?

První možností je návštěva drogerie

V drogerii lze najít velké množství čistících prostředků a dalších produktů, které jsou přímo určené pro čištění skvrn na kobercích. Jedná se především o granuláty rozpustné ve vodě, koncentráty a gely. Všechny fungují podobně.

Koncentrát je dobré aplikovat na poškozené místo na koberci, vpracovat jej kartáčem do struktury koberce a nechat působit. Čistící prostředek potřebuje čas, aby se dostal mezi vlákna a rozpustil špínu. Pak by mělo stačit koberec jen vysát.

Jak si poradit se skvrnami na koberci?

Pára je velmi efektivní

Při odstranění skvrn na kobercích je velmi důležité, aby se rozpustily i nečistoty usazené hlouběji v kobercových vláknech, nejen na povrchu. Ideálních výsledků dosahuje v tomto ohledu například pára. Čištění párou je velmi efektivní.

V současnosti jsou na trhu nabízeny parní čističe různých značek a kvalit. Pokud nechcete investovat peníze do nákupu parního čističe, existuje ještě jedna možnost – žehlička. Stačí nechat napařit žehličku a páru z ní aplikovat na skvrnu na koberci. Efekt je stejný. Pak stačí jen vysát nebo proces opakovat.

Rady z generace na generaci

I v oblasti čištění koberců se dědí technologie a způsoby, které jsou osvědčené, s minimem finančních výdajů. Jedná se o tzv. „babské rady“. Jaké to například jsou?

  • Na poškozeném místě nechte přes noc rozsypaný prášek do pečiva a ráno jej vysajte
  • Mastné skvrny posypte jedlou sodou
  • Skvrny od fixů a propisek pokapejte citronovou šťávou
  • Skvrny vyčistěte octem (pozor na kyselý zápach)
  • Absorbovat nečistoty, prach a roztoče dovede i kysané zelí. Staří z něho vymačkat nálev a rozházet po koberci.
petr Autor petr