Jak se starat o boty v zimě?

Úvodní stránkaJak se starat o boty v zimě?
16.prosinec 2014 od Magda v rubrikách Móda, Nové články
štítky Móda, Zima
Nejchladnější období v roce se nám začíná ukazovat v plné parádě, a tak je třeba na zimu připravit nejen zimní šatník, ale dát si pořádně do pucu i zimní botičky. Zvláště boty prochází v zimním období zkouškami v podobě sněhu, deště a soli, jež se vyskytuje všude na ulicích.

Impregnace je základ

Chcete-li své botky ochránit, nejdůležitějším bodem je důkladná impregnace. Univerzální impregnace nepatří k těm nejlepším a nejvhodněji zvoleným přípravkům. Ideální je použít impregnaci, jež je určená ke konkrétnímu materiálu. Ovšem začnete-li s impregnací pozdě, je to jako přijít s křížkem po funuse. Správné načasování je v tomto případě základem úspěchu. 

Kožené boty

Ihned zkraje vám připomeneme jeden velice důležitý fakt a tím je, že kožené boty nikdy nesmíte sušit na topení! Proč? Mohlo by se stát, že by teplo porušilo kůži a ta by se zkrabatila – a to rozhodně nechcete. Jak už bylo řečeno, kožené boty je třeba pečlivě naimpregnovat a ve finále ještě natřít krémem. Bohatě vám postačí klasická modrá indulona.

Semišové boty

Semišové boty jsou sice stále žádanější, co se ale údržby týče, už to s nimi tak slavné není. I v tomto případě boty důkladně naimpregnujte, nebojte se použít i tři vrstvy, jež vaše botičky ochrání. Jakmile se vám boty zašpiní například od bláta, či se vám na nich vytvoří cestičky od soli, vezměte houbičku a mýdlovou vodu, použít můžete i suchou pěnu na koberce. Budou-li vaše boty hodně špinavé, snadno si poradíte s kartáčkem, se kterým ale zacházejte opatrně, abyste nepoškodili strukturu bot.

Co dělat, když vám boty promoknou?

Ani v zimním období se zkrátka nevyhnete plískanicím a nepříliš vábné hmotě nacházející se nejen na silnicích, ale i na chodnících. Možná litujete své nové zimní botičky, které jsou nuceny prodírat se směsí projetého sněhu a soli. Jenže co naplat, do práce či do města se dostat musíte. A co dělat, když vám boty během cesty promoknou? Zkuste vsadit na fígle našich babiček, které do promočených bot jednoduše nacpaly noviny, postavily je ke kamnům a trpělivě čekaly, až uschnou. Během toho papír několikrát vyměnily za nový a hle – fungovalo to! Další babičkovskou radou byly i třešňové či švestkové pecky, které vsakovaly vlhkost. Chcete-li ještě jeden tip k dobru, můžete si vlézt v ponožkách obalených igelitovým pytlíkem do bot – teplo z vašich nohou vlhkost absorbuje.
Magda Autor Magda