Jak se rozloučit s mateřským mlékem

Úvodní stránkaJak se rozloučit s mateřským mlékem
5.květen 2015 od Dee v rubrikách Nové články, O dětech
štítky děti, Kojení, mateřství, Ženy
Kojit mou dceru pro mě vždycky znamenalo být jí úplně nejblíž! Najednou jste středem jejich vesmíru a cítíte tolik lásky ... byl to nádherný pocit! Pravdou však je, že i kojení má svá úskalí. Velmi často jsou to obtíže spojené s jeho počátkem a nebo je to naopak období, kdy je třeba kojení z nějakého důvodu ukončit. Právě toto závěrečné období poslední dobou řeší několik maminek v mém okolí. Jejich děti jsou více jak dvouleté a mnoha věcem již dobře rozumí, takže se na ně musí chytře a s rozvahou. Faktem je, že v případě tohoto článku zde moc ze svých zkušeností nepřidám. B. byla vždycky jedlík, který rád ochutnával nové věci, a tak jsem jen postupně vyměnila své mlíčko za to umělé a nebo za jinou dobrotu. Nikdy se mi nestalo, že by mi má malá princezna lezla za výstřih a hledala tam to, na co má právě chuť. Chutnaly jí téměř všechny nové příkrmy natolik, že velmi brzy na chuť mateřského mléka úplně zapomněla. Jak ale přesvědčit již třeba dvouleté dítě, aby se s mateřským mlékem rozloučilo?
  1. Neopouštějte své dítě v případě, že se chystáte přestat ho kojit. V takových chvílích vás bude jistě potřebovat více než jindy. Právě maminka mu dokáže být tou největší oporou.
  1. Zkuste ho postupně připravit na to, že "mlíčka ubývá". Povídejte si o tom, kreslete obrázky nebo vymyslete nějaký příběh, kde se s podobnou situací vypořádá třeba oblíbené zvířátko. Kamarádka mi doporučila nápad na ručně vyrobenou knížku, ve které je textem i obrázky krásně vysvětleno to, že mlíčko je hlavně pro malá miminka a ne už pro děti, jenž mohou jíst lepší dobroty (Dá se dohledat na internetu.)
  1. Odstavujte postupně. Jak už jsem naznačila výše, nespěchejte a vynechávejte jednotlivá kojení z jídelníčku pomalu. Večerní a noční kojení bych nechala až na konec, bývají nejkomplikovanější.
  1. Zkuste své dítě zabavit v čase, kdy mělo kojení probíhat- ideálně zapojte i tatínka. Nevím, jak je to u vás doma, ale u nás, kde je táta, tak tam je zábava! Minimum zákazů, velká legrace a zaručeně ušpiněné kalhoty!
  1. Skvěle, myslím, funguje i motivace nějakým dobrodružstvím. B. momentálně udělá za jízdu na kole snad COKOLIV. Vymyslete něco, na co se může váš prcek těšit a kvůli čemu svou mámině mlíčko obětuje.
Co se týče nepříjemných fyzických či psychických pocitů, které se s tímto obdobím mohou pojit. Skvěle a šetrně vám poslouží homeopatické léky nebo bylinky. Na internetu jistě najdete podrobnější informace. Závěrem mě napadá: když poslouchám maminky, které se tímto trápí, většinou nejde jen o to, aby děti přijaly ten fakt, že už mlíčko nebude. Často jej musí přijmout nejdříve maminky. Maminky, to vy samy se musíte rozhodnout a dodržet své zásady. Nebojte se. Pokud z vás dítě ucítí jistotu a klid, přijme nakonec i tuto událost stejně jako všechny ty předešlé.
Dee Autor Dee