Jak připravit lyže na nadcházející sezonu ve třech jednoduchých krocích

Úvodní stránkaJak připravit lyže na nadcházející sezonu ve třech jednoduchých krocích
12.prosinec 2015 od Magda v rubrikách Hobby a zahrada, Nové články
štítky Lyže, Lyžování, Příprava, Zima
Ačkoliv to zatím stále nevypadá, že by měla začít lyžařská sezona, situace se může měnit z týdne na týden. Sjezdové lyžování patří k nejoblíbenějším tuzemským zimním sportům. A to i přesto, že na našem území nenajdeme žádné velehory, ale v porovnání s Alpami jen malé kopečky. Na lyžařskou sezonu je potřeba být připraven. Zejména je zapotřebí mít správně připravené lyže. Jestliže se vám nechce platit několik set korun v servisech za přípravu lyží, máme pro vás jednoduchý návod, jak ve třech krocích lyže na nadcházející sezonu připravit.
Jak připravit lyže

První část - skluznice

Ze všeho nejdříve se zaměřte na skluznici lyží. Ta bývá po minulé sezoně ve špatném stavu. Její povrch může být poškrábaný a bez vosku. Lyže díky tomu nemusí jezdit tak plynule, jak by měly. Naneste první vrstvu vosku. Ta by měla být po zaschnutí seškrábnuta a zůstat by měla jen v rýhách. Druhá vrstva vosku už by měla být poslední. Vosk vybírejte podle toho, na jakém sněhu budete preferovat svou jízdu – prašan, mokrý, zledovatělý. Vosk opět důkladně setřete a zahlaďte.

Druhá část – hrany

I hrany mají na jízdu na lyžích podstatný vliv. Pokud jste v loňské sezoně jezdili hlavně na zledovatělých sjezdovkách, hrany budou otupělé a obroušené. Lyže s otupělými hranami špatně drží směr a hůře se s nimi brzdí. Při broušení hran ale zapomeňte na pilníky a brusné papíry. Hrany musí být maximálně rovné a ostré. Naštěstí lze koupit i domácí sety na broušení hran. Stojí sice několik set korun, ale dají se používat několikrát a vždy vytvoří dokonalou hranu.

Třetí část – vázání

Velké procento lyžařů si myslí, že po nabroušení hran a navoskování skluznice příprava lyží končí a mohou vyrazit na sjezdovku. Mnohdy ale zjistí, že vázání není v takovém stavu, v jakém by mělo být. Může být uvolněné a nemusí držet lyžařskou botu tak přesně, jak by mělo. Pokud vám neslouží dokonale vázání, může být jízda na lyžích velmi nebezpečná. Je zapotřebí i překontrolovat veškeré šrouby ve vázání, zda není některá část uvolněná.
Magda Autor Magda