Jak připravit auto na zimu?

Úvodní stránkaJak připravit auto na zimu?
8.listopad 2014 od Magda v rubrikách Auto-Moto, Nové články
štítky Auto, Zima
Je to stejné rok co rok. Přicházející nejchladnější období v roce a první mrazíky donutí nejednoho řidiče navštívit pneuservis. Většina lidí si přípravu svého auta na zimu představuje pouze jako přezutí pneumatik a tím to pro ně hasne. To je ale chyba. Důkladnou přípravou totiž chráníte nejen sebe, ale také předejdete pozdějším problémům, při kterých byste museli sáhnout mnohem hlouběji do kapsy. Zimní servis totiž zahrnuje mnohem víc, než jen výměnu pneumatik. Jak tedy své auto připravit na nejchladnější roční období?

Výměna pneumatik

Každý svědomitý řidič ví, že jakmile denní teploty klesnou k 7°C, neměli by váhat a letní pneumatiky vyměnit za zimní. Ovšem ne každý se tímto pravidlem řídí. Někdo čeká na datum, které uvádí vyhláška, jiní se zase spoléhají na první napadený sníh. Ať už patříte do první či druhé skupiny, měli byste si pořídit takové pneumatiky, které mají dostatečnou stopu – hloubku dezénu, a věnujte pečlivost i jejich měkkosti, kvůli přilnavosti k vozovce. Dávejte pozor, abyste nekoupili zajíce v pytli – staré, tvrdé pneumatiky.

1. Mám doma zimní pneumatiky s diskem

Máte-li doma již koupené zimní pneumatiky s diskem, můžete přezutí zvládnout sami doma. Před výměnou byste ale měli navštívit servis, kde vám pneumatiky vyváží – dají závaží, aby pneumatiky jely rovně.

2. Přezutí v servisu

Pokud jste si zimní pneumatiky nekoupili, můžete si je zakoupit v servisu, kde vám je rovnou vymění, nebo pokud si na výměnu sami netroufáte, není problém si do servisu dovézt pneumatiky vlastní – již zakoupené – a nechat si je přezout od profesionálů.

Stěrače stírají!

Zimní příprava zahrnuje i výměnu letní směsi do ostřikovačů za zimní směs. Kapalina by měla odpovídat předpovídané teplotě – v našich podmínkách bohatě postačí do -20°C. Směs do ostřikovačů si rozhodně pořiďte i do zásoby – vozte ji s sebou v autě – neboť zejména automobily vybavené ostřikovači světlometů mají velkou spotřebu.

Nemrznoucí směs do chladiče

Máte-li přes léto v chladiči například destilovanou vodu, na zimu ji rozhodně vyměňte za nemrznoucí směs. Měla by odpovídat teplotě – u nás do -20°C.

Doplňující výbava

Ničemu neuškodíte, pokud si na zimu do auta ještě přibalíte:
  • škrabku na okno
  • malou lopatku na sníh
  • rozmrazovač zámku
Magda Autor Magda