Jak přijímat a posílat peníze prostřednictvím PayPal

Úvodní stránkaJak přijímat a posílat peníze prostřednictvím PayPal
23.únor 2015 od Radush v rubrikách GigaTech, Nové články
štítky IT, PC

Pravidelný čtenář tohoto webu si možná vzpomene na články, ve kterých jsme se podrobněji věnovali platebnímu systému PayPal. Při bližším seznámení s ním jsme mohli zjistit, že se jedná o záležitost, kterou nelze do detailu vysvětlit v rámci několika málo vět. K jeho prostudování je zapotřebí důkladnější pozornosti. Pro účely následujících řádků tedy předpokládejme, že jsme si osvojili znalosti z předchozích článků o základním fungování, registraci i typech účtů. Dnes vás zveme na společnou exkurzi, ve které si vysvětlíme, jak prostřednictvím PayPalu posílat nebo také přijímat peníze. Jak jsme již upozornili, PayPal hovoří čtyřmi jazyky (angličtina, francouzština, španělština a čínština).  Že vám není blízký ani jeden z nich? Nevadí.  Na následujících řádcích si vše podstatné přeložíme do naší mateřštiny.

 1. Přihlášení – na začátek si otevřete stránky paypal.com Přihlaste se do vašeho účtu na PayPal. To provedete tak, že do levé prázdné kolonky vyplníte email, který jste zadali při vaší registraci a do pravé kolonky vyplníte heslo. Poté stiskněte tlačítko „Log In“.
 1. Nyní se před vámi otevře úvodní stránka vašeho účtu.
 1. Pro odeslání peněz na PayPal účet jiného uživatele vystačí, pokud disponujete osobním účtem (Personal account). Zvolte druhou horní záložku zleva pod názvem „Send Money“. Dopředu upozorníme, že posílat peníze tímto způsobem můžete samozřejmě někomu pouze tehdy, vlastní – li i on na PayPal svůj účet.

Objeví se před vámi následující obrázek. Abyste mohli peníze odeslat, musíte znát email, pod kterým má uživatel, jemuž chcete zaslat peníze, vedený PayPal účet. Ten uvedete do první prázdné kolonky pod názvem „To: Email“. V kolonce „Amount“ pak vypíšete částku, kterou chcete odeslat. Hned vedle zvolíte měnu. V dolní části se vás PayPal zeptá, za jakým účelem peníze posíláte. První možnost zaškrtněte tehdy, platíte – li za zboží nebo služby. Druhou možnost zvolte v případě, že posíláte finance rodině nebo přátelům. Nakonec vše potvrďte tlačítkem „Continue“.

 1. Přijímat peníze můžete pouze tehdy, máte – li jeden  z vyšších typů účtu na PayPal. Jedná se o účty typu Premier Account nebo Businnes Account.

V případě, že těmito účty disponujete, máte jejich prostřednictvím otevřenou cestu k poslání žádosti o platbu nebo faktury. Pro příjem peněz zvolte v horní liště záložku „Request Money“. Otevře se před vámi následující obrázek.

 1. Pro žádost o platbu zvolte tlačítko pod názvem „Request Money“. Pro fakturu stiskněte „Create an Invoice“. Jaký je mezi těmito možnostmi rozdíl?
 • „Request Money“ použijte tehdy, budete – li požadovat platbu za zboží nebo službu, u které není potřeba zadávat přepravní číslo zásilky nebo tehdy, posíláte – li žádost o platbu více adresátům. Uvedete zde pouze celkovou částku, kterou požadujete proplatit. Kolonka „Request Money“ nezohledňuje údaj, jaká je výše daně a ani informaci o nákladech s dopravou. Adresát uvidí jen vaše jméno a požadovanou částku.
 • „Create an Invoice“ znamená, že vystavíte fakturu. Ta je výhodnější tehdy, pokud chcete rozepsat detaily (množství, daně, zlevněné položky, přepravní číslo zásilky, atd.). Adresát uvidí nejen konečnou částku a vaše jméno jako u „Request money“, ale též i kontaktní informace, platební podmínky, jednotkovou cenu, výši daně, cenu za dopravu, atd. Obě strany transakce uvidí totožné informace a budou je moci v průběhu ještě sledovat.
  1. V případě, že v okamžiku volby možnosti „Request a money“ máte pouze Osobní účet („Personal account“), vám PayPal nabídne změnu typu účtu, Objeví se níže uvedený obrázek. Na něm vás PayPal instruuje k několika krokům, kterými je třeba pro navýšení účtu postupovat. Píše se zde, že nejprve musíte potvrdit vaši emailovou adresu. K jejímu ověření vám PayPal zašle zprávu na email, který jste zadali při registraci.

  1. Ve vaší běžné emailové schránce, naleznete níže uvedenou zprávu. Ta obsahuje tlačítko „Click to activate your account“ (ve žlutém rámečku), ve kterém se znovu zaregistrujete na PayPal. K tomu budete potřebovat i vaše heslo zvolené k účtu PayPal. Poté, co tak učiníte, můžete již peníze nejen odesílat, ale i přijímat, používat speciální funkce PayPalu určené pro prodejce a také využívat výhody zákaznické podpory 7 dní týdně.

Teorii bychom tedy zvládli. Teď už zbývá jen pustit se do obchodování, které prakticky nezná hranice. Vždyť transakce s PayPalem můžete provádět celkem v rámci 203 zemí světa. A to už je pořádný obchoďák, nemyslíte? :-)

Radush Autor Radush