Jak představit Ježíška

Úvodní stránkaJak představit Ježíška
24.prosinec 2014 od Dee v rubrikách Nové články, O dětech
štítky Česko, děti, Tip na Vánoce
Ježíšek je neodmyslitelný symbol českých Vánoc, odolává Santa Clausovi a za dob minulého režimu i útokům Dědy Mráze. Napadlo mě, že musel být opravdu statný, když se dokázal poprat s těmito dvěma chlapíky a je stále na prvním místě! ... Je ale vůbec statný? Jak vlastně Ježíšek vypadá?

Jak jste si ho představovali, když jste byli malí?

Bylo to pro vás miminko z jesliček, kouzelná hvězda, duch Ježíše Krista ztělesněný zářící hvězdou na nebi nebo jste měli stejnou představu jako můj manžel, který si myslel, že Ježíšek je malý ježek, co nosí dětem na bodlinkách dárky?

Hrajeme na Ježíška

Nedávno, když jsem učila skupinku předškolních dětí. Otevřeli jsme téma Vánoce a jedna z maminek hned ze začátku nenápadně připomněla ostatním, že dárky nosí Ježíšek! To aby se snad některé maminky nezapomněly a neprozradily vánoční tajemství. A mně v ten moment došlo, že tyto Vánoce jsou nejspíš poslední, kdy ještě "nehrajeme na Ježíška". Má dcera je zatím malé škvrně, které nejvíc pobaví kouličky na stromku (nejraději za ně tahá nebo "hopy hop"), světýlka (ty zas mačká v prstech a zdobí s nimi, co se dá), barevné stužky (co může ožužlat) a potom dárky (z nich už se dokáže radovat). Ale Ježíška ještě představovat nemusíme, i když já už se na to těším.

Jen vymyslet jak na to

Víte, pro mě je docela těžké ten kouzelný příběh o Ježíškovi nějak nově podat. Ať nad tím přemýšlím, jak se dá, vždycky dojdu k té variantě, kterou jsem zažívala jako malá já, pro mě byla dokonalá. Moji rodiče vymysleli nejen velice barvitý příběh o tom, co Ježíšek na Štědrý den dělá nebo co vše musíme dělat my, aby k nám přiletěl, ale hlavně - moji rodiče dali Ježíškovi hlas!! A kdo z vás už slyšel Ježíška mluvit? ... tomu se nedá jen tak nevěřit! Bylo tedy JASNÉ, že Ježíšek opravdu existuje. A přitom tatínek přes kapesník namluvil, co Ježíšek říká a maminka zvonila zvonečkem na znamení, kdy se má začít poslouchat a kdy je čas jít ke stromečku. Vznikla z toho neuvěřitelná audio nahrávka a hlavně dokonalá vzpomínka! Opravdové kouzlo Vánoc!

A teď jsem na řadě já

Musím vymyslet pro svou dceru taky takové rodinné kouzlo Vánoc. Nebude to jednoduché. A co teprve, až se začne ptát. Co když mi nebude věřit? A co jí mám říčt, až jí později někdo prozradí pravdu? ... Nebude to lehké. Připomnělo mi to jeden dávný příběh o holčičce, která chtěla vědět pravdu o Santa Clausovi. Jmenovala se Virginie O’Hanlonová a žila v New Yorku. Jednoho prosincového dne roku 1897 napsala deníku Sun následující dopis: "Je mi osm let. Někteří z mých přátel říkají, že žádný Santa Claus neexistuje. Táta tvrdí, že Sun vždycky píše pravdu. Řekněte mi tedy, prosím: Chodí Santa Claus?" Šéfredaktor Francis Church se rozhodl, že nezklame důvěru malé holčičky v pravdomluvnost médií a odpověděl jí osobně na titulní stránce Sunu. Zde je jen malá část dopisu, která však podle mě vystihuje celou odpověď: "Ano, Virginie, Santa Claus existuje. Existuje stejně jistě jako láska, velkorysost a věrnost. Jelikož toto vše existuje, může náš život být krásný a plný jasu. Jak ponurý by byl svět bez Santa Clause! To bychom neměli ani Virginii, ani víru, ani poezii – nic z toho, co život činí snesitelným. Santa Claus žije, a bude žít věčně. Ještě tu bude za desetkrát deset tisíc let, aby potěšil děti jako jsi Ty a naplnil radostí každé otevřené srdce."

Svět zázraků

Myslím, že je jedno, jestli je Ježíšek statný nebo jestli vypadá jako malý ježek. Důležité je, jaké kouzlo dokáže jeho postava vytvořit u vás doma. To on je totiž pro děti v určitém období jediným kontaktem se světem zázraků a ten je třeba podporovat!

Buďte upřímní

A co až budete muset s pravdou ven? Buďte upřímní. Je důležité, aby děti pochopily, že to nebyla nějaká nekalá lež nebo podvod, ale spíš HRA, která pomáhá nejen dětem ale i rodičům více si užít vánoční čas. Vždyť rodiče taky rádi sní a baví se!! Takže se bavte, sněte a vychutnávejte každý společný okamžik, ať už u toho máte nebo nemáte Ježíška. Krásné Vánoce!
Dee Autor Dee