Jak poznat na ojetých automobilech přetočený tachometr?

Úvodní stránkaJak poznat na ojetých automobilech přetočený tachometr?
28.březen 2015 od Magda v rubrikách Auto-Moto, Nové články
štítky Auto
Máte v plánu kupovat ojetý automobil, ať už z autobazaru nebo přímo od prodávajícího? Věděli jste, že u 2/5 prodávaných ojetých aut v České republice neodpovídá hodnota najetých kilometrů na tachometru skutečnosti? U více než třetiny vozů je tedy jev známý, jako přetočený tachometr. Jak se mu bránit a jak ho poznat?

U mechanických tachometrů si všímejte detailů

U automobilů s mechanickým tachometrem lze ve většině případů poznat jeho přetočení pouhým pohledem, ovšem musí se jednat o pohled opravdu důkladný. Mechanický tachometr nelze přetočit, aniž by byl demontován. Při demontáži na tachometru zůstávají stopy. Ať už se jedná třeba o jemně stržené hlavičky šroubů, poblíž budíků mohou být škrábance a vidět mohou být i otisky prstů, které svědčí o manipulaci. Pokud na tachometru najdete tyto známky, v drtivé většině případů to svědčí o jeho přetočení.

U digitálních tachometrů to pouhým okem nepoznáte

U digitálních tachometrů je situace poněkud složitější. Tady nelze poznat přetočení tachometru jinak, než odborným posudkem u specialisty. Ten si ale za svou práci vyžádá finanční odměnu v hodnotě několika tisíc. Pokud byste tedy měli testovat více aut, na přetočené tachometry, můžete jen za testování utratit podstatnou část rozpočtu na automobil. Pozvěte si k výběru zkušeného automechanika. I podle opotřebování jednotlivých částí automobilu může totiž poznat skutečný stav najetých kilometrů. Pokud uvidí opotřebení převodovky, které odpovídá hodnotě 150 000 najetých kilometrů a na tachometru bude jen 80 000 kilometrů, asi je něco špatně.

Pojistěte si skutečný stav i ve smlouvě

Skutečný stav najetých kilometrů můžete zjistit třeba i po koupi. Abyste se mohli účelně bránit, musí být smlouva napsána tak, aby nebyla výhodou pro prodejce, ale pro vás. Velká část prodejců do smlouvy udává tuto větu – „ Kupující souhlasí se stavem najetých kilometrů. Raději buďte obezřetní a trvejte na výměně za tuto větu - „Prodávající ručí kupujícímu za to, že faktický stav najetých kilometrů odpovídá údajům uvedeným ve smlouvě“. V případě zjištění přetočení tachometru máte možnost bránit se i soudní cestou.
Magda Autor Magda