Jak postavit pergolu ?

Úvodní stránkaJak postavit pergolu ?
24.červenec 2015 od Magda v rubrikách Hobby a zahrada, Nové články
štítky Bydlení, Česko, Životní styl

Jak postavit klasickou dřevěnou pergolu svépomocí?

Pergoly jsou v současnosti považovány za téměř nezbytný prvek zahradní architektury pro zahrady u všech rodinných domů. Slouží, jako místo, kde se můžete v horkých letních dnech schovat před ostrými slunečními paprsky a jako prostor pro zahradní posezení s rodinou nebo přáteli, kde můžete být i v případě deštivého počasí. Pokud také na svou zahradu plánujete pergolu, máte 2 základní možnosti. První z nich je nákup již hotového kompletu pergoly od výrobců a prodejců. Druhou možností je stavba pergoly svépomocí. My se dnes zaměříme na druhý způsob a představíme si možnosti, jak pergolu postavit svépomocí.

Stavbu zvládne každý zručnější domácí kutil

Výstavba pergoly není prací, které byste se museli obávat. Nejedná se o žádnou složitou architekturu a výstavbu zvládne každý zručnější domácí kutil. Základem všeho je správné naplánování a příprava. Ze všeho nejdříve je zapotřebí vybrat správné místo, nejlépe v závětrném koutu zahrady. Naplánujte, jak bude pergola velká a kolik osob v ní bude pravidelně relaxovat a sedět. Ideální variantou pro 4 osoby je velikost 4x5 metrů. Musíte počítat i s velikostí grilu nebo udírny, velikostí stolu a dalším vybavením, které bude v pergolách umístěné nastálo.

Zabetonovat patky

Až budete mít vybrané místo, tak si vše detailně rozměřte. Ideální variantou je, když si prostor pro pergolu vymezíte kolíky a provázky. Ještě před samotnou výstavbou si veškeré dřevěné stavební prvky natřete mořidlem proti škůdcům a barvou nebo lakem. V místech nosných trámů je zapotřebí vyhloubit základové díry. Díra by měla mít hloubku minimálně 50cm a vylitá by měla být kvalitním betonem. A beton je zapotřebí nainstalovat 2 kovové plíšky, ke kterým budou trámy uchyceny. Pokud nechcete rohy betonovat, je zapotřebí využít nosné kovové trny. Pak už může přijít na řadu samotná výstavba pergolové konstrukce. Ve čtyřech rozích budou stát nosné trámy. Ideální velikostí těchto trámů je 12x12 cm nebo 15x15 cm s výškou 2-2,5 m. zadní sloupky by měly být o pár centimetrů nižší, aby střecha pergoly měla alespoň minimální sklon.
Pergola

Střecha pergoly

Nosná konstrukce, tedy zatím jen 4 trámy, je zapotřebí nejprve spojit. Vodorovnými trámy s rozměry 8x8 cm. Jestliže nejste zkušenými tesaři, nemusíte se zabývat s rozměřováním hranolů a spojováním na klasický dlab a čep. Stejnému účelu poslouží i využití kovových spojek, které připevníte k oběma hranolům vruty do dřeva. Tesařské spoje vypadají lépe, ale k jejich provedení jsou zapotřebí zkušenosti a přesnost. Jako příprava pro střešní krytinu budou připraveny fošny, které půjdou přes celou šíři stavby. Pro fošny se využívá obdélníkový materiál. Jeho síla záleží na druhu krytiny. Rozmístění fošen by mělo být 30cm od sebe. Pak stačí přes fošny vytvořit konstrukci ze střešních latí a pergola je hotová. Střešní latě mezi sebou mohou být vzdálené třeba 50cm. Opět záleží na druhu zvolené krytiny. Jestliže chcete, aby střecha byla prosvětlená, ideální volbou jsou polykarbonátové desky. Jestliže chcete stín, zakryjte střechu dřevotřískovými deskami, na které využijte třeba šindel.
Magda Autor Magda