Jak pěstovat orchideje

Úvodní stránkaJak pěstovat orchideje
23.leden 2015 od Radush v rubrikách Hobby a zahrada, Nové články
štítky Bydlení
V minulém pěstitelském článku jsme se věnovali výběru té správné rostlinky. V úvahu jsme přitom vzali hlavně možnosti našeho domova a základní specifika jednotlivých druhů. V dnešním příspěvku se podíváme na konkrétnější rady, jak o orchideje pečovat a čeho se zároveň vyvarovat.

Základem vhodné péče je porozumět způsobu, jakým rostlinu zalévat. Instrukce se u jednotlivých druhů mohou lišit, ale velmi obecně lze doporučit zalévat orchidej v rozmezí 5 až 12 dnů. Nutné je přitom vždy zohlednit aktuální teplotu a roční období. V létě je dobré zalévat více a častěji než v zimě. Pokud vám květinář nedoporučí jinak, udržujte permanentní vlhkost (nikoli přímo mokro) u těchto druhů: Paphiopedilum, Miltonia, Cymbidium, Dontoglossum. U těchto druhů udržujte vlhkost v době aktivního růstu, ale v době jejich klidu je mezi jednotlivým zaléváním nechte vyschnout: Cattleya, Oncidium, Brassia, Dendrobium. Naopak tyto následující typy mezi zaléváním nechte vyschnout vždy: Phalaenopsis, Vanda, Ascocenda. Vyvarujte se ponoření listů, a pokud se tak již stane, pomocí kapesníku nebo bavlněného tamponu je vysušte.

Před zaléváním vyndejte celou rostlinku z květináče, vložte jí do nádoby s vodou, do které můžete umístit i hnojivo určené pro orchideje. Květinu můžete ponechat ve vodě několik minut, přičemž někteří pěstitelé volí i dobu třeba jedné hodiny. Předtím než rostlinu vrátíte zpět do květináče, jí doporučujeme vždy nechat důkladně proschnout. Vyvarujte se toho, aby v květináči stála ve vodě – velmi jí to škodí. Zhruba jednou měsíčně je vhodné použít pro rostlinu speciální hnojivo. Na pultech obchodů naleznete různé druhy, přičemž jejich základ je většinou tvořen dusičnany, fosforem, draslíkem a také prvky železa. V době, kdy u rostliny raší nové výhonky, použijte hnojivo, které obsahuje více dusičnanů, naopak v pozdějším období je vhodné sáhnout po tom, kde je více fosforu a draslíku. V žádném případě však rostliny nehnojte příliš, mohlo by dojít k jejich poškození. Nejlepší dobou pro hnojení je čas těsně po zalévání. Samostatnou kapitolou v péči o orchideje je jejich přesazování. V několika následujících krocích si shrneme, jak v tomto případě postupovat. Nejprve orchidej vyndejte z květináče a proudem vody odstraňte veškerý starý substrát. Připravte si novou a prostornější nádobu. V případě, že bude o mnoho větší, rostlina se bude snažit volný prostor zaplnit svými kořeny a nepokvete. Na dno nádoby dejte speciální substrát určený pro orchideje. Květinu umístěte doprostřed a okolo přidejte zeminu, kterou pečlivě zamáčkněte. Pokud měla rostlina v předchozím květináči kořeny ven, ponechejme je tak i nyní. V následujícím kroku se rady profesionálních pěstitelů různí. Někteří orchidej po přesazení zalijí, jiní preferují způsob přesně opačný a vodu nepřidávají. Květinu poté nevystavujte přímým slunečním paprskům a udržujte jí v pokojové teplotě. Možná vás při přečtení předcházejících řádků napadlo, že taková orchidej je prostě věda. Zdá se, že máte pravdu, ale nebudete mít právě proto ještě větší radost, až vaši snahu rostlinka odmění krásným květem nebo dokonce několika najednou? Však vyzkoušejte a uvidíte sami.
Radush Autor Radush