Jak nejlépe naučit dítě lyžovat?

Úvodní stránkaJak nejlépe naučit dítě lyžovat?
6.leden 2017 od petr v rubrikách O dětech
štítky Lyže, Lyžování, děti, Zima

Chystáte se letos na zimní dovolenou se svými dětmi? Chcete, aby se vaše dítě letos již naučilo lyžovat a mohlo si také vychutnávat skvělý pocit při jízdě na jezdovce. Kdy je nejvhodnější čas začít s dítětem lyžovat a jak ho nejlépe naučit základům? Na tato témata se podíváme detailněji.

Začít se dá i před školkou

Obecně je považován za ideální věk, ve kterém se může začít s lyžováním, třetí rok dítěte. Každé dítě se vyvíjí individuálně a nelze obecně říci, že po oslavě třetích narozenin se pojede na sjezdovku. Je nutné, aby dítě chápalo, co vlastně jde dělat a proč. Musí mít dostatečně vyvinuté prostorové vnímání a koordinaci. Některé děti mohu začít s lyžováním už třeba ve dvou letech. Pro jiné je lepší začátek třeba až ve čtyřech. Každý rodič by měl zvážit vyspělost a schopnosti svého dítěte.

Učit vlastními silami nebo zaplatit školičku?

V drtivé většině českých lyžařských středisek je v současnosti možné svěřit výuku dítěte zkušeným profesionálům. V lyžařských školách a školičkách se o děti postará zkušený instruktor a naučí je základům správného lyžování. Výuka dětí v lyžařských školách znamená sice výdaje navíc, ale má své velké výhody. 1 hodina výuky stojí od 500 do 700Kč. Pro děti do 5 let věku se nedoporučuje více, než 2 hodiny výuky.

Delší časový úsek se děti většinou nedovedou soustředit. Rychle ztrácejí soustředění i energii. Pokud byste se dítě snažili učit sami, můžete ušetřit podstatnou část peněz, ale na druhou stranu budete mít více starostí. Zkušení instruktoři naučí děti správnou techniku lyžování. Navíc děti mají k cizímu člověku více respektu. Ne vždy děti svého rodiče poslouchají tak, jak by měly. Instruktoři mají většinou příjemné a kamarádské vystupování a děti si velmi rychle získají na svou stranu. V průběhu výuky se také doporučuje, aby rodiče nechali vše na instruktorech a pokud je to možné, aby byli z dohledu dětí.

Děti by si jich mohli všimnout a vyžadovat skončení lekce dříve, než když děti rodiče neuvidí. Děti se navíc budou soustředit jen na to, na co mají.

Nebojte se výbavy „z druhé ruky“

Nezapomínejte na to, že aby se děti naučily dobře lyžovat, musí mít odpovídající výbavu. Nezapomínejte na helmu a chrániče, ale nejdůležitější jsou lyže. V dnešní době se prakticky nedají sehnat rovné lyže, ale všechny modely mají carvingové výkroje. Čím větší je výkroj, tím větší je riziko, že se lyže zasekne na hraně. Dalším rozhodujícím aspektem je i délka lyží. Platí, že čím jsou lyže pro děti kratší, tím lépe se jim ovládají.

Maximální délka lyží by měla být dětem po ramena, ovšem lepší je, pokud postavené lyže budou postavenému dítěti po lokty. Nekupujte zbytečně dlouhé lyže na několik sezon. Raději pořizujte dětské lyže z bazarů, ale na každou sezonu podle velikosti.

petr Autor petr