Jak motivovat dítě ke sportu?

Úvodní stránkaJak motivovat dítě ke sportu?
18.červenec 2015 od Magda v rubrikách Nové články, O dětech, Sport
štítky děti, Sport
V dnešní době se stále více hovoří o tom, že obliba sportu u dětí neustále klesá a že velké procento českých dětí vyrůstá především v pokoji u počítače a sportuje minimálně. Přitom sport je pro děti velmi důležitý a to z mnoha hledisek. Především pomáhá rozvíjet fyzické schopnosti dítěte, zvyšuje kondici a obratnost. Dále má příznivý vliv i na psychiku, kdy se děti učí zodpovědnosti a zvládání těžkých situací svépomocí. Další předností je i sociální začlenění dětí, kdy se pravidelně pohybuje v kolektivu a komunikuje s ostatními dětmi, ale i s dospělými trenéry a lektory. Jak dítě do daného sportu ale správně motivovat.

Hoďte za hlavu vlastní promarněné sny a ambice

Pokud je to možné, tak na rozhodování o zvoleném sportu pro dítě, by měl mít hlavní podíl především samotný potomek. V mnoha případech se stává, že sport dítěti vybírají rodiče, bez ohledu na pocity dětí. Sporty jsou vybírány podle populárnosti a také podle toho, kolik peněz se dá případně v dané oblasti vydělat. Někdy také rodiče chtějí, aby dítě dělalo sporty, které předtím dělaly jeho rodiče. Každý rodič pochopitelně sní o tom, že jeho dítě bude jezdit po celém světě a získávat řadu ocenění. Pokud sport dítěti vyberou rodiče, může se stát, že ho demotivují v samotném zárodku. Nechte děti, ať si sami vyberou, kterému odvětví se budou věnovat. Děti si umí správně vybrat a zvolený sport je v drtivé většině případů opravdu baví.

Nechtějte, aby dítě bylo nejlepší

Problém, který se týká mnoha rodičů, jsou vysoké ambice, kladené na dítě, kdy rodiče vyžadují, aby dítě bylo v každém ohledu nejlepší. Takové ambice jsou pro dítě také demotivující. Navíc znamenají velký psychický tlak, který mnoho dětí není schopno unést. Samozřejmě, že je správné chtít, aby se schopnosti dítěte rozšiřovaly a vylepšovaly, ale ne za každou cenu. Za každým úspěchem by pak mělo přijít pro dítě ocenění, například návštěva aqvaparku nebo jiná drobnost. Pro děti je důležitá tato pozitivní motivace. Pamatujte také na to, že rodiče by pro děti měli být především oporou. Trénování, zátěž a taktiku nechte na odbornících – trenérech.
Magda Autor Magda