Jak je důležité mít Filipa při výběru psa

Úvodní stránkaJak je důležité mít Filipa při výběru psa
3.únor 2015 od Radush v rubrikách Nové články, Zvířata
štítky Pes
Také jste se někdy v životě ocitli v situaci, že se vaše ratolesti od rána do noci dožadovaly pořízení čtyřnohého psího mazlíčka? Rozhodli jste se darovat chlupatého společníka pro zpestření osamělých dnů starším rodičům či prarodičům? Nebo to bylo naopak a po nejvěrnějším příteli člověka jste zatoužili právě vy? Každopádně ať už jste k rozhodnutí pořídit si domů nejvěrnějšího přítele člověka dospěli jakoukoli cestou, je dobré před finálním výběrem zvážit řadu okolností. Díky nim můžete do budoucna ušetřit spoustu starostí nejen sobě, ale také vaší rodině a čtyřnohému „parťákovi“. Mějte na paměti, že činíte rozhodnutí na následujících 10 až 15 let a jako takové by proto nemělo být zkratkovité. Co k tomuto nekompromisnímu tvrzení vede, nám dovolte vysvětlit na následujících řádcích.
Jdeme ven?
  Představme si pro názornost modelovou situaci, kdy je starší manželský pár obdarován krásným štěnětem Jack Russela Teriéra. Jedná – li se o docela maličké zvířátko, pravděpodobně se bude rozplývat nad tím, jak roztomilé je. Nenechte se však mýlit. Jen co povyroste, mnohý chovatel si totiž upraví názor. Pejsek je sice pořád stále k „pomuchlání“, ale nebude – li se mu dostatečně věnovat a neumožní – li mu spotřebovat energii, která se mu v těle hromadí, nastane problém. Může se stát, že bude donekonečna kňučet a nervózně pobíhat od pána ke dveřím a zpět. Chce mu tím naznačit, že je čas jít ven. Může se tak stát, že na ulici potkáte zničeného seniora, který je vláčen adrenalinem nabitým teriérem. V roli pozorovatele se jedná o legrační zážitek, na místě chovatele už však zábava pokulhává. Navíc drtivá většina psů tohoto plemena se pozornosti dožaduje i venku. Mezi oblíbené hračky patří například tenisové míčky, které vydrží aportovat i celé hodiny. Tato situace může připadat zábavná mladšímu člověku a tím spíše dětem, ale v pokročilém věku u mnohého člověka tento vkus spíše mizí. Pokud bude mít pes ještě energie na rozdávání, může se stát, že v horším případě si svou kondičku procvičí na „vylepšení“ páníčkova domova, z čehož patrně nebude mít radost. Zajde – li situace do krajnosti, může to vést k rozhodnutí se psa z důvodu nezvladatelnosti zbavit. Přitom stačilo jen na počátku dobře zvážit, zdali jsou vlastnosti plemena a budoucího majitele „kompatibilní“.
padla
Dalším případem může být zkušenost mladého bezdětného páru, který si pořídil do svého nového domečku štěně labradora. Z počátku se zdá správná úvaha, že mají k domu dostatečně velkou zahradu a mnoho času, aby se pejskovi mohli věnovat. Štěně je natolik roztomilé, že ho chtějí mít doma a nejlépe rovnou v posteli nebo na gauči. Prvotní nadšení z nového člena domácnosti se projevuje i ohromnou snahou pejska vycvičit. Později však přijde „nečekaná“ věc a pes roste. A navíc svým nešetrným přístupem při hraní ničí zařízení domu – nového domu. Zároveň se rodina rozroste o miminko, dům je najednou malý a času věnovat se „chlupáčovi“ zoufale málo. Pejsek putuje rovnou do boudy na zahradu. Nechápe však, že už nesmí přes práh domovu, kde vyrostl a chybí mu společnost, na kterou byl zvyklý. Krátí si čas ničením zahrady, hloubáním děr do trávníku anebo útěky přes plot. Nervózním páníčků dojde i poslední zbytek trpělivosti a psa uváží k boudě. Zmatený pes vyhodnotí situaci jako bezvýchodnou a ustavičně vyje a kňučí, čímž přivádí k šílenství nejen své pány, ale i sousedy v okolí. A přitom opět stačilo jen na začátku více přemýšlet.
Chuligán
Poslední případ do třetice se týká pracovně vytíženého podnikatele s dobrým srdcem, který se cítí po večerech doma sám a rozhodne udělat dobrý skutek, tím že daruje domov psovi z útulku. Během přestávky na oběd na mobilním telefonu „vygoogluje“ nejbližší útulek. Poté co prohlédne fotky všech nalezenců k osvojení, vybere toho pravého. Celý nadšený, že se mu podařilo uvolnit z práce ještě před zavírací dobou útulku po zběžné návštěvě ukáže prstem na svého budoucího „parťáka“. Na bližší seznámení však už nezbývá čas. Po vyřízení všech formalit září oba štěstím. Podnikatel se těší, že ho doma bude někdo vítat, pes na nového pána i domov. Čtyřnohý přítel má však za sebou krutý osud, kdy ho předchozí majitel týral, nechával dlouhou dobu opuštěného a o nějaké důslednější výchově nemohlo být ani řeč. Pejsek se má sice v novém domově dobře, má dostatek jídla, v poledne s ním chodí na procházku brigádnice, ale chybí mu společnost nového pána. Protože nemá pořádné sociální návyky, neláme si hlavu s tím, kde udělá potřebu a občas pro zkrácení dlouhé chvíle něco rozkouše. Původní radost z věrného společníka u pána opadá. Nemá čas řešit důvody tak nevhodného chování a tím méně se může věnovat důsledné výchově. Psa tedy kárá a trestá, ale kvůli předchozí traumatizující zkušenosti psa, je to spíše ještě horší. Nakonec majitel rezignuje a psa vrací do útulku. I tomuto scénáři však bylo možné předejít tím. Stačilo strávit se psem před jeho odebráním z útulku delší dobu. Mnohé by prozradil i důkladnější rozhovor s pracovníky útulku. Během společné chvíle by se oba mohli blíže poznat a vyvarovat se tak pozdějšímu rozčarování. Jedná se pouze o tři případy z mnoha, nicméně bylo by možné vysypat z rukávu i další. Smutné je to, že tyto, stejně jako mnohé další, totiž napsal sám život. Rádi bychom však tyto předchozí neveselé řádky použili jako startovací metu ke šťastnému výběru toho pravého psího společníka. Pouze rozumný výběr vám totiž zaručí mnoho budoucí radosti a spokojených chvil. Přijměte proto naše srdečné pozvání ke čtení příštího samostatného článku, jež se tomuto tématu bude dopodrobna věnovat.
Radush Autor Radush