Jak a kdy správně zalévat zahradu

Úvodní stránkaJak a kdy správně zalévat zahradu
10.srpen 2015 od Magda v rubrikách Hobby a zahrada, Nové články
štítky Léto, Zahraničí

Jak a kdy správně zalévat zahradu

Léto je oblíbeným ročním obdobím snad každého z nás. Čas od času však přijdou neúnosná vedra, která nevyhovují ani nám, ani našim zahrádkám. A stejně tak jako musíme v tomto období dodržovat pitný režim my, zaslouží si vodu i naše zahrada. Je tedy nutné zalévat zahradu pravidelně, nikoliv však bezhlavě. Víte, jaká pravidla byste měli při zalévání zahrady dodržovat? Zahrada je oázou každého zahrádkáře. A každý správný zahrádkář se o svoji oázu stará. Někdy však příliš péče škodí a je tedy důležité dodržovat určitá pravidla, díky nimž se bude vaší zahrádce dařit i v těch nejparnějších dnech.

Zalévejte ve vhodnou dobu

V první řadě byste měli zahradu zalévat ve vhodnou dobu. Nikdy nezalévejte v tom největším vedru. Jinak by na listech rostlin zůstávaly kapky vody, které by je pak spálily. Nejvhodnější dobou pro zalévání zahrady bývají brzké ranní hodiny či naopak hodiny večerní. V horku je nejlepší vodou na zalévání voda odstátá (ze sudu). Studená sprcha by rozehřátým rostlinám způsobila šok.
Jak a kdy správně zalévat zahradu

Každá květina potřebuje vlastní péči

Při péči o rostliny bychom neměli zapomínat, že každá rodina si žádá vlastní péči a potřebuje jinou závlahu. Pokud si však nepamatujete informace o každé jednotlivé rostlině, pak nezoufejte a dodržujte jednoduché pravidlo. Hodně vody potřebují hlavně kvetoucí letničky a balkónovky a z trvalek zalévejte hlavně kapradiny, ostrožky, luční květy a třapatky. Většině trvalek postačí spíše přiměřená zálivka.

Zeleninové záhonky nepřemokřujte

Většina lidí se soustředí hlavně na velké zalévání zeleninových záhonků. Dodržujte však pravidlo „všeho s mírou“. Přemokření totiž způsobuje houbovité choroby. Zeleninové záhony zalévejte u kořenů a vyhněte se zalévání listů. Při zalévání přes listy se listy zapařují a vytvářejí prostředí podhoubí.

Nezapomeňte na trávník

V létě byste neměli zapomínat na trávu, i přestože je z 80 % tvořena vodou. Při zavlažování trávníku dodržujte následující pravidla: raději více než méně, raději méně často a větší dávku, trávník zaléváme ke kořenům.
Magda Autor Magda