Jahodník obecný

Úvodní stránkaJahodník obecný
30.červen 2017 od Dee v rubrikách Hobby a zahrada, Zdraví
štítky Bylinky, Jahody, Zdraví

Jahodník patří mezi oblíbené bylinky rostoucí u nás na mnoha místech. Taky máte takovou radost, když objevíte nějakou lesní jahůdku na kraji lesa? Já ano, je to vážně dobrota.

Tahle rostlinka byla zasvěcená Panně Marii, v astrologií potom planetě Venuši. Roste v Evropě, Asii i v Americe, využívá se nejen v kuchyni, ale i v léčitelství.

JAHODNÍK OBECNÝ

Jahodník najdete na pasekách, v lesích, u cest. Kvete bílými kvítky a jeho plody dozrávají v červnu nebo červenci. Kromě jahod lesních sbíráme také plody Jahodníku většího a Jahodníku chlumního.

V případě pěstování se jedná o velmi jednoduchou rostlinu, které vyhovuje nastýlání půdy např. dřevěnými pilinami nebo kůrou. K léčení se používá jak PLOD tak i LIST jahodníku všech planě rostoucích druhů, ne však jahod zahradních s velkými listy.

Jahodník pomáhá při průjmech, pročišťuje krev, podporuje činnost jater, snižuje krevní tlak. Je velmi dobrý při léčbě revmatismu a chudokrevnosti. Posiluje imunitu.

Druhy použití

Čerstvé jahody jíme při anémii, revmatismu, cukrovce. Pomáhají v léčbě žlučových, močových i ledvinových kamenů.

Jahody s mlékem nebo smetanou posilují nervy, srdce a zvyšují přísun vitamínu C.

Odvar z listů a kořenů je dobrý na choroby jater, ledvin, při horečce, k uklidnění nervů nebo ke kloktání při zánětu v dutině ústní. 2 lžičky bylinek vystačí na hrnek vody- povaříme tak 10 minut a necháme 15 minut ještě louhovat. Pijeme dva šálky denně.

Jahodový letní moučník připravíme tak, že na dno misky položíme piškoty nebo sušenky. Potřeme je zakysanou smetanou, kterou můžeme lehce osladit a promícháme s celými jahodami. Dětem bude moc chutnat, jen ho nezapomeňte dát ještě tak na dvě hodinky do ledničky.

Děti milují jahody! Pozor však na jejich přílišnou konzumaci, mohou způsobit alergickou reakci. Na chuť jim klidně postačí i menší množství malých lesních nebo měsíčních jahod ze zahrádky. Měsíční jahody jsou sice malé, ale plodí celé léto.

Dee Autor Dee