Italský špenátový koláč

Úvodní stránkaItalský špenátový koláč
11.duben 2016 od Lenka v rubrikách Hobby a zahrada, Nové články
štítky Česko, Recepty, Špenát, Ženy, Životní styl
Dnes bych vám ráda představila výborný tradiční italský (velikonoční) špenátový koláč, který si však můžeme upéci celoročně. Je lehký a nadýchaný, doslova se rozplývá na jazyce. Lze si pochutnávat jak na teplém, čerstvě vytaženém z trouby, nebo si ho dát studený, obě varianty mají něco do sebe. Místo špenátu se dají použít lístky mladých kopřiv. (Při přípravě se používá čerstvý špenát. Pokud byste chtěli péci z toho mraženého, nemohu ručit za výsledek, protože rozmražením pustí hodně vody a nemuselo by se to tak snadno upéci...)
Italský špenátový koláč
Italský špenátový koláč

Ingredience

400g listového těsta 250g čerstvého špenátu 100g ricotty 30g parmezánu 4 vajíčka sůl pepř

Postup

  1. Špenát omyjeme. Nakrájíme na proužky a spaříme horkou vodou. Necháme okapat v sítku. Po vychladnutí ještě vyždímeme přebytečnou vodu.
  2. V misce rozšleháme čtyři celá vajíčka. Přidáme ricottu, jemně nastrouhaný parmezán. Mícháme, dokud není směs hladká (jen s kousky sýra).
  3. Do této směsi vložíme vyždímaný špenát a promícháme. Osolíme, opepříme.
  4. Na válu rozválíme půlku listového těsta asi tak do tloušťky 2-3mm a tvaru formy.
  5. Vložíme do koláčové formy. Přebytečné těsto okrojíme.
  6. Na těsto nalijeme špenátovou směs a lehce rovnoměrně rozetřeme.
  7. Rozválíme druhou polovinu těsta. Nožem nebo vykrajovátky vytvoříme ozdobné tvary. Poté toto těsto přeneseme na koláč koláč a je hotovo.
Pečeme v troubě 20 minut na 200°C. Pokud by koláč začal příliš rychle zlátnout, stáhněte teplotu na 180°C a dopékejte pozvolněji.
Lenka Autor Lenka