Hybridní automobily

Úvodní stránkaHybridní automobily
22.červenec 2015 od Magda v rubrikách Auto-Moto, Nové články
štítky Auto, Cestování, Životní styl

Jsou opravdu budoucností automobilového průmyslu?

Hybridní automobily zaznamenaly v posledních několika letech nárůst prodeje hned několikanásobně. Širokou veřejností i odborníky byly považovány za druh automobilů, kterým patří budoucnost automobilového průmyslu. Především díky tomu, že dokáží výrazným způsobem snižovat náklady na spotřebu při jízdě. Stanou se ale opravdu automobilem budoucnosti, který nahradí doposud oblíbené spalovací motory.

Kombinace elektromotoru a spalovacího motoru

Nejprve pár slov k samotnému vybavení automobilu. Každý hybridní vůz má pod kapotou hned 2 motory. Tím prvním je klasický spalovací benzínový motor, tím druhým pak úsporný elektromotor. Oba motory pracují ve vzájemné shodě. V některých případech pracuje pouze elektromotor, v jiných zase motor spalovací. Náklady na provoz elektromotoru jsou oproti spalovacímu motoru minimální. Díky tomu se snižuje i průměrná spotřeba automobilu až o několik desítek procent.
Hybrid

Ideální automobil pro současnost

Jestli bude hybridům patřit budoucnost, to se jednoznačně nedá říci. Už nyní ale můžeme tvrdit, že pro současnost jsou ideálními vozy. Ani česká republika, ani ostatní země nejsou ještě připraveny na rapidní nárůst automobilů s elektrickým pohonem. Dobíjecích stanic stále není mnoho. Proto je u hybridů dobře, že mohou být poháněny i spalovacím motorem. Benzínové stanice mají komplexní síť všude. U drtivé většiny modelů hybridů je maximálně využíván levnější elektrický motor. Při nedostatečně nabitém akumulátoru pro elektrický motor nebo při jízdách vysokou rychlostí pak dochází k přepnutí na motor spalovací. Nemusíte se tedy bát, že když bude vybitý akumulátor v elektrickém motoru, že jste dojeli.

Hybrid má své klady i zápory

Jako klady hybridních motorů můžeme označit úsporu paliva až 30%, neomezený dojezd (díky přepnutí na benzínový motor), tichý chod elektrického motoru menší množství spalin. I tato technologie má ale své nevýhody. Mezi ně patří vyšší pořizovací náklady, větší složitost automobilu a také vyšší náklady na opravy a údržbu. 2 motory v jednom automobilu znamenají také vyšší konstrukční váhu.
Magda Autor Magda