Heřmánek desinfikuje

Úvodní stránkaHeřmánek desinfikuje
30.listopad 2016 od Dee v rubrikách Hobby a zahrada
štítky Bylinky, Léky

Heřmánek mi vždycky připomene dětství. Ta jeho vůně- většina krémů voněla po heřmánku. Někteří z vás určitě namítnout, že jim nikdy moc nevoněl a čaj z něj ani moc dobře nechutnal, ale věřte mi- heřmánek je další mocná bylinka s takovými účinky, že na chuť a “vůni” snadno zapomenete.

HEŘMÁNEK PRAVÝ

je jednoletá bohatě větvená bylina, která kvete drobnými bílo-žlutými kvítky. Od ostatních jejích “příbuzných” poznáte heřmánek tím, že má vyklenuté duté květní lůžko. Roste volně nejen jako polní plevel, ale rovněž i jako pěstovaná bylina, která má, jak jsem již dříve zmínila, velké množství účinků.

Heřmánek se prý kdysi pěstoval v klášterních zahradách a později i v době 2.světové války především pro své desinfekční a antiseptické účinky.

Sbíráme od května do srpna. Pozor na květy - ty odkvetlé jsou na sušení nevhodné, protože snadno opadají. Sušte je nejlépe na čistém papíře a na dobře větraném místě. Do koupele nebo k inhalaci se potom může sušit celá nať. 

Heřmánek se pěstuje snadno výsevem semínek na jaře. Jakmile se ujme, další rok se již o něj nemusíte starat. 

Používá se proti zánětu, uklidňuje křeče i psychiku. Obsahuje více jak 100 účinných látek, čistí pleť i posiluje vlasy. Má blahodárné účinky na menstruační i premenstruační syndrom. Pomáhá při zánětu spojivek.

Druhy použití

Čaj z heřmánku: 2 lžičky květu přelijeme 250ml vroucí vody a necháme louhovat asi 10 minut. Pijeme tak třikrát denně. V boji s nadýmáním můžete přidat navíc fenykl. Takový čaj je potom dobrý také proti žaludečními křečím, k posílení nervů i při nespavosti. 

Heřmánkový olej se používá zevně k léčbě vyrážky, odřeného nosu i rtů od rýmy. Recept na takový olej je jednoduchý: do sklenice napěchujte květy heřmánku a zalijte je olivovým olejem. Nechte stát na slunci asi tři týdny a potom začněte užívat. Je skvělý. Uchovávejte jej v temnu ve skleněné lahvičce. 

Heřmánkový odvar je dobrý na kloktání při poranění nebo zánětech v ústní dutině, na omývání choulostivých oblastí. 50g heřmánku povaříte 15 minut v 1 litru vody, scedíme a použijete vlažný na omývání, obklady nebo koupele. 

Heřmánek jsem sama nejčastěji použila k léčbě začervenalých míst v oblasti genitálií nebo konečníku mé dcery, když byla ještě miminko, a vždycky měl velký úspěch. Párkrát i při hojení ran našeho psa (např. v tlamě nebo když ho trápily zuby) a taky vždycky pomohl! Prostě nesmí chybět v mém košíku s bylinkami. Vyzkoušejte ho!

 

Dee Autor Dee