Festival Jeden svět – filmy i diskuze na zajímavá témata

Úvodní stránkaFestival Jeden svět – filmy i diskuze na zajímavá témata
7.březen 2015 od Radush v rubrikách Kultura, Nové články
štítky Film, Kultura, Tip na víkend
Každoroční festival o lidských právech i letos nabídne širokou škálu dokumentů pojednávajících o životě lidí v zemích, kde vládne nedemokratický režim, i o lidech, kteří se ocitli z různých důvodů na pokraji společnosti. Cestu, jak bojovat nebo jak utéct z této reality, nám popíší na základě vlastních zkušeností. Po prezentaci řady filmů proběhne diskuze či panelová debata, do které se zapojí množství odborníků, novinářů nebo lidí s osobní zkušeností s probíraným tématem. Festival se koná od 2. do 11. března v Praze. Poté se projekce přesune i do dalších měst České republiky. Bez nadsázky lze prozradit, že na své si přijdou zájemci takřka ve všech koutech naší země. Kompletní seznam 33 měst naleznete ZDE. Vstupné na jednotlivé filmy, které začínají do 17 hodin, je 70 korun, včetně víkendu. Vstupenka na pozdější večerní projekce je vždy za 90 korun. Téměř všechna kina nabízejí lístky v předprodeji či mají možnost on-line rezervace. Konkrétní informace zjistíte u vámi zvoleného kina. Předprodej začal již 23. února. Veškeré informace ohledně vstupenek a různých cenových slev jsou k dispozici na tomto webovém odkazu: ZDE. Nejlepší filmy budou oceněny odbornou porotou s mezinárodní účastí hned v několika kategoriích. A které příspěvky budou soutěžit a na jaké se tedy můžete těšit? Zmíníme alespoň několik nejznámějších z nich.
  • Bojovníci ze severu – zachycuje příběh lidí žijících v západní Evropě, ale přesto na okraji společnosti. Jedná se především o děti přistěhovalců z méně rozvinutých států, kteří nenachází v životě uplatnění, ani naplnění. Stávají se pak snadnou cílovou skupinou pro radikální islamisty, kteří verbují do svých řad nové členy. Co je k rozhodnutí opustit svůj dosavadní život vede? A jak se s tím vyrovnává jejich bezprostřední okolí? Tyto odpovědi bude hledat právě tento film.
  • Karikaturisté: pěšáci demokracie – je svoboda slova více než nedotknutelnost něčí víry? Mají novináři ze západních demokracií právo zveřejňovat karikatury Mohameda, když pro islám se pouhé vyobrazení nejvyššího rovná rouhání, o karikaturách ani nemluvě? Zajímají – li vás tyto úvahy, pak právě pro vás je určen tento film.
  • Úkryt – jedná se o dokument, který pojednává o osudech lidí, jež se ocitli ve švýcarském útulku pro bezdomovce. Ti zde svádějí každodenní „boj“ o místo v noclehárně a trochu teplého jídla. Život svede na toto jedno místo španělský pár poznamenaný finanční krizí, obchodníka z Mauretánie a romskou rodinu z Rumunska. Jak dál z této situace? A je vůbec nějaké východisko? Přijďte se nad tím zamyslet právě s tímto příspěvkem.
  • Snili jsme o životě – finský film o tématice sebevraždy. Co vede člověka k tomuto nezvratnému rozhodnutí? A jaké důsledky to má na jeho blízké? Jak Ti se s tím vyrovnávají? A je možné klid najít? Všem těchto otázkám se bude dokument věnovat.
  • Danielův svět – příspěvek pojednává o lidech s pedofilními sklony. Ti se často cítí jako vyvrženci společnosti, mnohdy přemýšlí o tom, jak raději ukončit svůj život. Lze k nim být shovívaví, jelikož se s tímto údělem již narodili? Nebo je nutné je jako hrozbu postavit na okraj? A jak svůj úděl zvládají oni? Právě toto nelehké téma si dal za cíl zachytit tento film.
Není v možnostech tohoto článku uveřejnit všechny příspěvky, které festival představí. Nicméně seznam všech filmů naleznete na tomto webovém odkazu: ZDE. Na konec nezbývá než popřát, zajímavou a přínosnou zábavu všem, kteří v tomto žánru našli svůj „šálek kávy“.
Radush Autor Radush