Fenykl obecný

Úvodní stránkaFenykl obecný
30.listopad 2017 v rubrikách Hobby a zahrada, Zdraví
štítky Bylinky, Zdraví

Dalo by se říct, že já a tahle bylinka jsme teď poslední měsíc nerozluční přátelé. No vážně. Piji fenyklový čaj každý den a myslím, že mé dceři při bolestech bříška dost pomáhá. Doporučuji ho tedy každé mamince, kterou trápí nedostatek mateřského mléka či bolesti bříška jejího dítěte. 

FENYKL OBECNÝ

Pěstuje a konzumuje se nejvíce v Itálii, a nejen tam. Původem je ze Středomoří, ale najdete ho také v Číně, Japonsku nebo v Americe. Fenykl se již dříve používal jako lék- pomáhal kojícím ženám a také zaháněl hlad v době půstu. Věřilo se, že vůně fenyklu zahání zlé duchy a chrání proti působení kouzel

Fenykl je dvouletá rostlina, která dorůstá do výšky 1,5 až 2 metry a potřebuje dostatek místa. Neměl by se pěstovat v blízkosti kopru, mohl by se s ním křížit. Semena sklízíme v srpnu druhého roku nejlépe brzy ráno, ještě ve žlutozelené zralosti. Uložíme na dosušení do papírového sáčku, kde po dozrání semena vypadají. 

Fenykl má výborné účinky při tlumení křečí i nadýmání. Podporuje trávení, vykašlávání hlenů. Celkově uklidňuje a tlumí zvracení. DĚTEM se dává při potížích s dýcháním nebo při kašli. V aromaterapii se fenyklový olej používá k léčbě úzkosti, neuróz nebo depresí. 

Fenykl obecný

Druhy použití

Čaj proti nadýmání připravíme ze směsi stejného množství kmínu, fenyklu, meduňky, heřmánku, mateřídoušky a koprového semínka nebo anýzu. Jednu lžičku přelijeme vroucí vodou a louhujeme 10 minut. Dětem od dvou let podáváme max. dva šálky denně; kojencům pomůže, když čaj bude pít maminka. 

Čaj (odvar) z fenyklu je dobrý pro tvorbu mateřského mléka. Jednu lžičku rozdrceného semene fenyklu smícháme s 1 hrnkem studené vody, necháme projít varem a louhujeme 10 minut. Pijeme vždy 1 sklenici po obědě a po večeři. 

Oční voda z fenyklu poslouží skvěle k vyplachování očí při zánětech nebo při jejich únavě. Smícháme jeden díl drceného semene fenyklu a jeden díl sušených nebo čerstvých okvětních lístků měsíčku. Lžíci směsi zalijeme hrnkem vroucí vody a louhujeme 10 minut. Scedíme přes kapesník, vychladíme a používáme k výplachům dle potřeby. 

Fenyklový éterický olej je dobrým pomocníkem při masážích proti bolení bříška nebo při zácpě u kojenců i větších dětí. Stačí smíchat 2 lžíce oleje slunečnicového nebo mandlového s jednou kapkou éterického oleje z fenyklu, heřmánku, kopru nebo levandule. Olejem potom masírujeme dítěti bříško ve směru hodinových ručiček. Pokud takovou masáž dítě odmítá, zvolíme raději vnitřní užití čaje. 

Při kojení se doporučuje čaje občas vystřídat, fenykl má totiž výraznou chuť a mohl by se nám záhy zprotivit. Vyměnit jej můžete za kmín, anýz, meduňku, kopřivu, jeřabinu nebo jinou bylinku, která podporuje tvorbu mléka.