Evropské metropole – Záhřeb

Úvodní stránkaEvropské metropole – Záhřeb
29.listopad 2015 od Magda v rubrikách Cestování, Nové články
štítky Cestování, Evropa, Zahraničí, Životní styl
V dnešním díle putování po evropských metropolích navštívíme destinaci, která je pro české turisty velmi populární – Chorvatsko. Do Chorvatska se každoročně vydávají desetitisíce českých turistů, především za účelem dovolené na přímořských plážích, ale Chorvatsko disponuje také krásnou přírodou, takže na své si přijdou i milovníci turistiky. A mezi nejzajímavější místa také patří hlavní město Záhřeb s počtem obyvatel 800 000.
Evropské metropole – Záhřeb

Doprava do Záhřebu

Do Chorvatského hlavního města se lze dostat několika základními způsoby. Vzdálenost necelých 700 kilometrů z Prahy je možná zvládnout i vlastními silami automobilem. Cesta by měla podle hustoty provozu trvat 7-8 hodin. Když vyrazíte o půlnoci, ráno jste v chorvatské metropoli.
nádvoří Banski Dvori
  I některé autobusové zájezdní společnosti připravují víkendové zájezdy do Záhřebu. S leteckou přepravou je to ovšem horší. Z českých letišť nemá žádná společnost naplánovány přímé lety do Záhřebu. Nejbližším letištěm pro přímé lety do Záhřebu je Vídeň. Z Vídně do Záhřebu má naplánované pravidelné linky společnost GermanWings.

Doprava v Záhřebu

Jako jedna z mála evropských metropolí, nedisponuje Záhřeb podzemní dopravou. Metro zde tedy budete hledat marně. Velmi propracovaná je ovšem síť tramvají, na které navazuje i mnoho autobusových a vlakových linek. Tramvaje jsou poněkud zastaralé, ale jezdí. Nejpříjemnějším způsobem poznávání města a jeho krás je ovšem pěší turistika.

Město s dlouhou historií

První písemné zmínky o Záhřebu jsou datovány již od roku 1094. Město v sobě spojuje tradice a architekturu z východní a západní Evropy, čímž je mezi ostatními evropskými metropolemi unikátní. Interně se město dělí na 2 základní části. V části Gonji Grad se nachází velké množství historické architektury, kostely, restaurace, butiky a mnoho soch. V části Donji Grad se také můžeme setkat s historickými stavbami, ale najdeme zde spíše muzea, parky a obchody. Každá část města jako by měla svou vlastní duši.
Katedrála Nanebevstoupení blahoslavené Panny Marie

Hlavní památky

I v Záhřebu je několik památek, které byste při své návštěvě rozhodně neměli vynechat. Jaké to jsou?
  • Katedrála Nanebevstoupení blahoslavené Panny Marie je zřejmě nejzajímavější historickou stavbou. Postavena byla v románském stylu, ale v roce 1241 byla zničena a znovu zrekonstruována byla podle vzoru kostela Svatého Urbana ve Francii. Charakteristickým poznávacím znakem této katedrály je dvojitá věžní špička.
  • Vynechat byste neměli ani nádvoří Banski Dvori, na němž se nachází kostel Svatého Marka. Tento kostel je unikátní především svým provedením střechy ve výrazných červeno-bílých a modrých barvách. Zde vznikají ty nejkrásnější fotografie.
  • Velmi zajímavá může být i návštěva Muzea obchodu a řemesla. Toto muzeum bylo založeno již v roce 1880. Zde na jednom místě najdete historii designu, nábytku, keramiky, šperkařství, textilu a hodin.
  • Za výchozí bod v Záhřebu je považován Trg Josipa Jelačiće, významného vůdce nejúspěšnějšího chorvatského povstání, po kterém bylo pojmenováno nejvýznamnější záhřebské náměstí.
Magda Autor Magda