Evropské metropole – Varšava

Úvodní stránkaEvropské metropole – Varšava
29.říjen 2016 od Magda v rubrikách Cestování, Nové články
štítky Evropa, Metropole, Tip na víkend, Zahraničí

V dnešním díle putování po evropských metropolích se opět vrátíme o něco blíže k České republice. Po minulém výletu do ruské Moskvy nyní zavítáme k našim pohraničním sousedům do Polska. Konkrétně do hlavního města Varšavy. Varšava je hlavním polským městem již od roku 1596 a současně také největším městem této země. S počtem obyvatel 1,7 milionu je větší než naše Praha.

Jak se do Varšavy dostat?

Vzhledem k tomu, že vzdálenost mezi Prahou a Varšavou je necelých 700 kilometrů, tak velká část cestovatelů volí dopravu automobilem po vlastní ose. Cesta zabere v průměru 7-8 hodin. To platí i pro autobusové zájezdy a do Varšavy se lze velmi pohodlně dostat i vlakem. Cena je v průměru za zpáteční jízdenku 700 Kč.

Varšava - staré město

Letecky trvá let z Prahy přímým letem 1 a čtvrt hodiny. Letiště ve Varšavě jsou 2 a z obou je možné se dostat do centra za necelou hodinu, ať už přiletíte ve dne nebo v noci.

Jak cestovat ve Varšavě?

Při pohybu ve Varšavě je důležité vědět, že město je pro MHD rozdělené na 2 zóny. První zóna je centrum a druhou zónou jsou příměstské části Varšavy. Od března 2015 jsou v této metropoli turistům i obyvatelům k dispozici 2 trasy metra. Dříve postavená trasa M1 spojuje sever a jih města zatímco linka M2 je spojením východu a západu. Nutno říci, že prozatím je linka M2 podstatně kratší a bude ještě prodlužována. Nedokončenou M2 ale doplňuje doprava příměstskými vlaky.

Varšava - staré město

Ve Varšavě je také velmi hustá síť autobusové dopravy a tramvají. Nechybí ani noční linky. Jízdenka na 20 minut v MHD vás vyjde v přepočtu na 23 Kč. Pokud byste si chtěli zakoupit jízdenku na 24 hodin pro obě městské zóny, počítejte s investicí okolo 180 Kč (26 PLN).

Do Varšavy především za kulturou a památkami

Podobně jako Praha je i Varšava městem s bohatou minulostí a historií. Do této polské metropole jezdí tedy především milovníci starší architektury, o kterou v Polsku opravdu dobře pečují. A jaké památky rozhodně stojí za vidění?

  • Minulostí doslova prosáklé je Staré město. Zde byla sice většina památek při 2. Světové válce zničena, ale díky okamžitě zahájeným rekonstrukcím byla tato městská část zapsána na seznam UNESCO. Dominantami této městské části jsou Staroměstské náměstí, katedrála Sv. Jana a památník hrdinů Varšavského povstání.
  • Další dominantní stavbou ve městě je zámek Krolewski neboli Královský zámek. Tento palác byl hlavním sídlem polských panovníků, který byl opět po válce kompletně zrekonstruován.
  • Prezidentský palác je současným sídlem polských prezidentů. Pro turisty je vstup do budovy značně omezen, ale i procházka po nádvoří budovy je velmi působivá.
  • Varšavské povstání je pro celé Polsko velmi významnou událostí. V hlavním městě je tedy věnováno této historické události celé muzeum. Muzeum je ve Varšavě věnované také zřejmě nejznámější polské ženě – Madam Curie-Sklodowské
Varšava - staré město

Jetliže chcete pojmout návštěvu Varšavy opravdu intenzivně a chcete navštívit co největší množství památek, máme pro vás tip, jak ušetřit. Můžete si zakoupit Warsaw Pass, který vás opravňuje k návštěvě deseti nejzajímavějších památek v tomto městě, dopravu zdarma a služby průvodce. Warsaw Pass je vydáván na 24, 48 nebo 72 hodin. Cena za Warsaw Pass na 24 hodin je 119 PLN. Čím delší platnost Warsaw Passu, tím vyšší je jeho cena.

Magda Autor Magda