Evropské metropole – Řím

Úvodní stránkaEvropské metropole – Řím
27.říjen 2016 od Magda v rubrikách Cestování, Nové články
štítky Cestování, Metropole, Tip na víkend

Spousta zajímavých míst, která turisté opomíjejí. I to je Řím. Řím, hlavní město Itálie, je velmi oblíbenou turistickou destinací. Nabízí totiž neopakovatelnou atmosféru historického města a pohled na jedinečné památky, z nichž mnohé nemají obdobu na celém světě, a výjimečná muzea a galerie.

Do Říma levně

Výhodou je také to, že letenku do Říma můžete sehnat velmi levně, například se společností Skyscanner se z Prahy do hlavní města Itálie dostanete za pouhých 1598 korun. Letenky do Říma dokonce patří mezi ty nejlevnější na trhu. I proto spousta lidí do Itálie nejezdí jen na dovolenou, ale také na víkendový pobyt – eurovíkend. Ceny soukromého ubytování se navíc dají snížit pod 500 korun za osobu. V Římě se ale nachází tolik památek a dalších míst, která rozhodně stojí za návštěvu, že to za víkend opravdu stihnout nelze. Zhlédněte proto už v klidu domova některou z video prohlídek města, abyste se mohli předem rozhodnout, co rozhodně chcete vidět. Zkuste se ale soustředit na památky, které nejsou tak navštěvované – turisté totiž zbytečně opomíjejí opravdu výjimečná místa. Při návštěvě uvedených míst můžete vidět opravdu zajímavé věci a zároveň se na vás nebude tlačit hromada dalších lidí se svými fotoaparáty.

Jak po Římě cestovat?

Po Římě můžete cestovat hromadnou dopravou – autobusy. Ty ale obvykle bývají velmi přeplněné, proto je mnohdy lepší chodit pěšky. Moc si neslibujte ani od metra, vzhledem k častým archeologickým nálezům má totiž jen dvě trasy.

Která místa v Římě stojí za vidění?

Mluvící sochy

Sochy z 16. století se nacházejí na několika místech historického centra. Původně sloužily k tomu, aby se na nich mohly nechávat anonymní satirické vzkazy vládcům. Jednou ze soch je i Pasquino, jenž se nachází na Piazza Pasquino nedaleko náměstí Navona. Přes tuto sochu dostávali vzkazy nejen papežové a králové, ale také Berlusconi.

Židovské ghetto

Někdejší židovské ghetto se nachází u Via dei Giubbonari. V jednotlivých krámcích lze koupit látky, ale také nejrůznější kuriozity. V ghettu, kde se zvláštním způsobem kombinují prvky antiky i baroka, stále stojí několik pozoruhodných domů, sloupů a oblouků, k vidění je i jedna z nejkrásnějších římských kašen, která se jmenuje Fontana delle Tartarughe. Tvoří ji čtyři efébové sedící na delfínech, kteří fontánu s malými želvičkami drží na svých rukách.

Fontana delle Tartarughe

Bílý oltář vlasti

Neoklasicistní pomník z roku 1885 je snad nejbizarnější památkou, jaká se v Římě nachází. Připomínat má sjednocení Itálie, sami Římané ale tento pomník nesnáší a ironicky mu přezdívají Psací stroj. Tvrdí ovšem, že z tohoto místa je vůbec nejhezčí pohled na město. Ne však kvůli jeho umístění, ale proto, že odtamtud není památník vidět.

Kostel San Lorenzo in Lucina

V kryptě tohoto kostela je pochován Il divino Boemo – český skladatel Josef Mysliveček. Přestože do krypty se turisté nedostanou, Myslivečka si mohou připomenout v kapli sv. Jana Nepomuckého, kde se nachází jeho busta. Nejsou to však jediní Češi, kterým je v Římě vzdán hold. V kostele sv. Bartoloměje je například uložena nejstarší podobizna a rámě svatého Vojtěcha, na Via Flaminia se nachází pamětní deska kardinála Berana a v její blízkosti i ulice Jana Palacha.

Cafe Greco

Cafe Greco

Nejslavnější římská kavárna se nachází nedaleko Španělských schodů. Byla založena v roce 1760 a v 19. století byla zvlášť oblíbená. Sházeli se v ní například Ludvík Bavorský, Felix Mendelssohn, Adam Mickiewicz, Nikolaj Vasiljevič Gogol, Giacomo Leopardi, Richard Wagner či Lev XIII. Později ji navštívil i legendární Buffalo Bill.

Bleší trhy

Největší a nejstarší bleší trhy se nacházejí v Trastavere a jejich délka je přibližně dva kilometry. Zakoupit se tam dá téměř všechno, klasické oděvy, nádobí, staré bicykly a mnoho dalšího.

Magda Autor Magda