Evropské metropole – Moskva

Úvodní stránkaEvropské metropole – Moskva
1.listopad 2016 od Magda v rubrikách Cestování, Nové články
štítky Metropole, Tip na víkend, Zahraničí

V dnešním dílu představování evropských metropolí se vydáme směrem na východ a rovnou do centra největší světové země (rozlohou), tedy do Ruska. Hlavním městem Ruska je samozřejmě Moskva, která láká stále větší procento českých turistů. A to nejen, aby na vlastní oči viděli architektonické památky, kterých je v tomto městě opravdu mnoho, ale aby také poznali, jak se v Moskvě doopravdy žije. Počet obyvatel Moskvy je ohromujících 11,5 milionu.

Jak do Moskvy

Protože je Moskva z Prahy vzdálena 2 000 kilometrů, nejsnazší a také nejvyužívanější dopravou do tohoto města z České republiky je doprava letecká. Jízda autem by trvala celý den a navíc nikdy nevíte, jak dlouho vás zdrží ruští celníci na hranicích. I oficiální autobusové zájezdy mohou na hranicích čekat několik hodin, natož pak cestovatelé autem na vlastní pěst. Z České republiky přímo létají do Moskvy 4 letecké společnosti. Jedná se o Fly Dubai, ČSA, Aeroflot a Smart Wings. Nepřímé lety z Prahy do Moskvy nabízí dalších 20 leteckých společností. Zpáteční letenky lze sehnat už od dvou tisíc Kč, raději se ale připravte, že cena bude okolo 4 500Kč.

Jak cestovat v Moskvě?

Moskva má hned 3 mezinárodní letiště, na které se můžete dostat – Domodědovo, Šeremetěvo a Vnukovo. Ze všech tří letišť se lze hromadnou dopravou dostat do centra přibližně za 1-1,5 hodiny. A jak se pohybovat v samotném městě? Nejsnazší a zároveň nejpřehlednější způsob je metrem.

Moskva - metro

Moskevské metro má 12 linek a 168 stanic. Některé z nich jsou mezi sebou vzdálené i 2 kilometry. Pro turisty je nejvhodnější trasou metra číslo 5 hnědá. Ta je okružní, tedy poblíž většině vyhledávaných památek a usnadňuje přestupy.

Kam zajít?

Bezpochyby nejvíce turisticky zajímavou částí Moskvy je Rudé náměstí. Rudé náměstí má historickou i architektonickou hodnotu. V dobách komunismu se právě zde konaly největší vojenské přehlídky a Rudé náměstí je dodnes dominantou Moskvy.

Kreml

Kam se podíváte, můžete vidět historické stavby. Jižní části Rudého náměstí dominuje chrám Vasila Blaženého, proslavený zejména svými kopulemi. Skládá se z několika samostatných kostelů a věží. Je zde opravdu vynikající akustika, kterou jinde neuslyšíte. Drtivá většina turistů jezdí do Moskvy také za návštěvou Mauzolea V.I. Lenina, které se nachází také na rudém náměstí. Do mauzolea se můžete jít také podívat. Turisty zpravidla neodrazuje ani dlouhá fronta, ve které můžete strávit i 3 hodiny svého času. Začátek fronty do mauzolea zpravidla nenajdete na Rudém Náměstí, ale až mnohem dále. Uvnitř mauzolea je zakázáno fotit a natáčet videa, nesmíte zastavovat ani mluvit. Při porušení těchto pravidel budete vyvedeni stráží mauzolea a čeká vás nepříjemné vysvětlování. Po Rudém náměstí je další nejnavštěvovanější památkou moskevský Kreml. Tedy komplex paláců, kostelů, administrativních budov, zahrad a expozic. Samotná prohlídka Kremlu může zabrat i 2 hodiny. Připravit se ale musíte opět na čekání ve frontě, podobně jako u Mauzolea. Podél západní části Kremlu se rozprostírá Alexandrovská zahrada, první veřejný park v Moskvě. Tento park proslavily především fontánami s koněm a květinovými scenériemi. Probíhá zde také střídání stráží Kremlu. Tradiční architekturu zde zastupuje také známý Chrám Krista Spasitele, který se nachází nedaleko centra. Tento obrovský chrám je zajímavý především díky mnoha unikátním freskám ve vnitřním prostoru. Jedná se o jeden z nejuznávanějších ruských chrámů. Tento chrám si pro svůj koncert vybrala i dívčí skupina Pussy Riot, jako protest proti znovuzvolení Vladimíra Putina.

Chrám Krista Spasitele
Magda Autor Magda