Evropské metropole – Londýn

Úvodní stránkaEvropské metropole – Londýn
6.září 2015 od Magda v rubrikách Cestování
štítky Cestování, Evropa, Metropole
V dnešním článku se v našem seriálu o evropských metropolí vydáme na Britské ostrovy. Konkrétně do hlavního města Velké Británie, do Londýna. Londýn je pro české turisty velmi zajímavou destinací s velkým množstvím architektonických památek i zážitků. Dostupnost Londýna je velmi přijatelná stejně tak, jako ceny, za které se tam dostanete. Více ale už detailněji rozebereme přímo v článku.

Jak do Londýna

Nejkratší trasa do Londýna po zemi vede 1 200 kilometrů přes Německo, Nizozemsko a kousek Francie. Ve francouzském přístavu Calais se stačí nalodit na trajekt nebo uložit auto na nákladní vlak a projet Eurotunelem pod vodou. Autem by vám měla cesta zabrat okolo 14ti hodin.
Londýn - Big Ben
Do Londýna také přepravují autobusoví dopravci. Jejich cena za jednosměrný spoj se pohybuje okolo 2 000 Kč. A nyní přejdeme k letecké dopravě, která je nejrychlejší a kupodivu může vyjít i nejlevněji. Do Londýna létá z Prahy i Brna přímo hned několik leteckých společností. Celý rok se dají sehnat zpáteční letenky za 2 000 Kč. Pokud se zaměříte na akce některých leteckých společností, můžete Do Londýna letět i za méně, než 400Kč. Některé nízkonákladové letecké společnosti ale létají na odlehlejší letiště v Londýně a v takovém případě musíte počítat i s výdaji navíc za dopravu do centra a těší čas strávený dopravou.
Londýn - Piccadilly Circus

Jak po Londýně cestovat?

Londýn se dělí do devíti dopravních zón, což může docela komplikovat situaci při cestování. Dobrou zprávou ale je, že většina památek v Londýně je soustředěna v první zóně. Pokud chcete cestovat a zároveň chodit na památky, doporučujeme pořízení Travelcard. Tato karta vás opravňuje k cestování autobusem a metrem a navíc poskytuje ještě slevy na vstupné do památek. Bohužel se nejedná o papírovou kartu, ale pouze o denní či týdenní lístky, které si musíte nahrát na elektronickou kartu Oyster card. Poněkud složité, ale nedá se nic dělat. Londýnem se dá cestovat MHD autobusy a metrem. Obě sítě jsou velmi husté a dostanete se přesně tam, kam potřebujete. Autobusová doprava je levnější, ale zdlouhavá. Metro je rychlejší, zato dražší.

Kam zajít a co vidět?

Jak již bylo řečeno, téměř všechny kulturní památky, které stojí za shlédnutí v Londýně jsou soustředěny do první dopravní zóny. Projdete je klidně pěšky nebo si můžete půjčit kolo. Milovníci architektonických památek by rozhodně neměli vynechat Buckinghamský palác, sídlo královské rodiny. Procházka kolem paláce může zabrat i 1,5 hodiny. Dále zamiřte do Tower of London, který býval dříve sídlem královských rodin. Dnes je největším lákadlem na turisty zejména z toho důvodu, že jsou v něm uloženy korunovační klenoty. Dále nesmíte rozhodně vynechat Tower Bridge, unikátní londýnský zdvižný most.
Londýn - Tower Bridge
Za shlédnutí jistě stojí i budova parlamentu, Westminsterské opatství, Big Ben nebo jeden z nejstarších paláců v Londýně St. James's Palace.

Stravování

Nutno říci, že na světě se najdou mnohem slavnější kuchyně, než je ta anglická, která není ani pestrá ani příliš originální. Velkou popularitu si získávají zejména anglická pečiva. Pečivo od menších a tradičních pekařů je opravdu lahodné. Jestliže budete v Londýně, neměli byste ale vynechat nejtradičnější anglický pokrm – Fish and Chips. A jestli si chcete vychutnat pravou chuť této klasiky, zapomeňte na restaurace a dejte si jídlo v některém z pouličních stánků.
Magda Autor Magda