Evropské metropole – Lisabon

Úvodní stránkaEvropské metropole – Lisabon
31.říjen 2016 od Magda v rubrikách Cestování, Nové články
štítky Cestování, Evropa, Tip na víkend, Zahraničí

při dnešním představování evropských metropol se vydáme na západ. Konkrétně do nejzápadněji ležícího hlavního města v celé Evropě – Lisabonu. Portugalský Lisabon je městem s počtem obyvatel lehce nad hranicí půl milionu. V porovnání s Prahou je poloviční. Ovšem k vidění je toho v Lisabonu opravdu mnoho. A nezáleží na tom, zda jste milovníkem památek, rušného městského života nebo plážové relaxace.

Jak do Lisabonu?

Vzhledem k tomu, že Lisabon je nejzápadněji položené hlavní město celé Evropy, je také poměrně dlouhá vzdálenost do této metropole. Z Prahy do Lisabonu je nutné ujet přibližně 2 700 kilometrů. Autem zabere tato cesta přibližně 26 hodin. Ani autobusová a vlaková doprava do Lisabonu není z ČR nijak snadné a nejsnadnějším způsobem, jak se dostat do této portugalské metropole je doprava letecká. Letadlem z Prahy jste v Lisabonu za 3 a půl hodiny. Stejně jako ve všech metropolích je zajištěna pravidelná a rychlá doprava z letiště do centra. Přímé lety z Prahy do Lisabonu poskytuje jen letecká společnost TAP Portugal, ale v rámci nepřímých letů hned několik dalších společností. Cena zpáteční letenky vyjde okolo 4 000Kč.

Jak cestovat v Lisabonu?

Přejdeme plynule k samotnému cestování v metropoli. Lisabon se rozkládá na sedmi pahorcích, takže pokud byste chtěli cestovat pěšky, připravte se na to, že jen minimum cesty bude po rovince a je zapotřebí dobrá fyzická kondice. Naštěstí ve městě funguje skvěle infrastruktura MHD, ve které najdeme metro, vlaky, autobusy i tramvaje. Všechny druhy MHD v Lisabonu jezdí s velkou předsností. Není tedy třeba počítat s žádným velkým zdržením na cestách.

Lisabon – město s historií

V této portugalské metropoli na vás bude historie dýchat doslova z každé části města. Každá městská část má za sebou svůj příběh a minulost. Celé město je rozděleno do historických částí - Castelo, Alfama, Mouraria, Bairro Alto, Madragoa, Chiado a Belém. Ve čtvrti Chiado se již po staletí scházejí umělci a intelektuálové.

Alfama

Městská část Bairro Alto je naopak proslulá svým rušným nočním životem. Každá další městská část má svou minulost, svůj příběh a své kouzlo. Rozhodně se vyplatí poznat všechny části, nejlépe přímo od místních.

Nezapomínejte ani na architekturu

V Lisabonu se ale nesoustřeďte jen na městský život a kouzlo jednotlivých městských částí, ale také na architekturu. Lisabon totiž v sobě ukrývá doslova architektonické skvosty. Za zmínku rozhodně stojí klasicistská budova státního divadla Teatro Nacional Dona Maria II.

Teatro Nacional Dona Maria II

Pokud milujete kostely, zřejmě nejpůvabnějším v Lisabonu je kostel Igreja de Sâo Roque. A na pahorku nad městem navštivte Pevnost Castelo de Sâo Jorge. Nejenže tato pevnost je krásná sama o sobě a k relaxaci vyzývají její parky, ale skýtá možnost pořízení krásných fotografií celého města.

Magda Autor Magda