Evropské metropole – Budapešť

Úvodní stránkaEvropské metropole – Budapešť
20.říjen 2015 od Magda v rubrikách Cestování, Nové články
štítky Cestování, Metropole, Zahraničí
V dnešním článku o evropských metropolích se opět zaměříme na hlavní město jednoho ze sousedních států České republiky, které je pro tuzemské obyvatele velmi dobře dostupné. Konkrétně zamíříme do Maďarska a jeho hlavního města – Budapešti. V Budapešti žije přibližně 1,7 milionu stálých obyvatel a jedná se opět o město, které rozhodně turistům má co nabídnout. Ať už vyrazíte do Budapešti za zábavou, relaxací, architekturou nebo zajímavostmi.

Jak se do Budapešti dostat?

Do Budapešti se můžete dostat hned několika základními způsoby. Z Prahy je Budapešť vzdálena jen lehce přes 500 kilometrů. Doprava po vlastní ose, tedy autem je možná po dálnicích a celkový čas jízdy by neměl přesáhnout 6 a půl hodiny. Do Budapešti je možné cestovat přímým spojem i vlakem. Vlakem se jízda prodlouží na necelých 7 hodin, ale cena jedné jízdenky je okolo 550 Kč. Za podobnou cenu nabízí jízdenky také autobusová doprava. Do Budapešti je možné koupit také letenky. Čas cestování se vám zkrátí na 1,5 hodiny, ale musíte počítat s tím, že cena dopravy se bude pohybovat okolo hranice 3 000 Kč. Pokud neseženete letenky v akcích. Do metropole Maďarska létá každý den několik leteckých společností z Prahy přímými spoji.

Doprava ve městě

Když chcete cestovat přímo po městě, je Budapešť propletena velmi hustou sítí MHD, ve které nechybí tramvaje, autobusy a metro. Jestliže chcete v Budapešti trávit celý víkend, ideální variantou je nákup třídenního lístku na MHD, který vás opravňuje k využití všech způsobů MHD ve městě ve vymezený čas. Za víkendový lístek zaplatíte v přepočtu okolo 300 Kč. Záleží na aktuálním kurzu maďarského forintu vůči české koruně.

Architektonické památky

Nyní ale přejdeme k tomu, co můžete v Budapešti vidět a zažít. Začneme s architekturou, která je v tomto městě velmi bohatá. Mezi opravdu dominantní stavby se bezpochyby řadí parlament v Budapešti, který stojí za vidění. Tato dominantní stavba v novogotickém slohu na kraji Dunaje působí dechberoucím dojmem. Celý parlament je budovou, která je 268 m dlouhá a 123 m široká, kupole dosahuje výšky 96 m.
Budapešť - parlament
  Velkou řadu památek a muzeí můžete spatřit také v nejproslulejší části města – Andrássyho třídě. Na své si zde přijdou milovníci nákupů i historie a umění. Vynechat byste rozhodně neměli ani Náměstí hrdinů, kterému dominuje 36 metrů vysoký památník postavený v roce 1926. Z Náměstí hrdinů je to jen pár set metrů městskými sady k nádherné ZOO. V Budapešti si na své přijdou i milovníci mostů, protože se jich zde nachází několik desítek.
Andrássyho třída

Relaxace v Budapešti? Proslavené termální lázně

Do Maďarského hlavního města se ale nejezdí jen za krásnou architekturou, za památkami a do muzeí, ale velká část turistů je zde kvůli relaxaci. Velkou slávu si totiž získaly zejména termální lázně Széchenyi. Dokonce se jedná o nejslavnější a nejrozsáhlejší komplex termálních lázní v Evropě. Pod Budapeští se nachází celkem 123 termálních pramenů, o teplotě 76 stupňů Celsia.
Magda Autor Magda