Evropské metropole - Amsterdam

Úvodní stránkaEvropské metropole - Amsterdam
30.říjen 2016 od Magda v rubrikách Cestování, Nové články
štítky Cestování, Evropa, Metropole, Zahraničí

Při dnešním představování evropských metropolí se vydáme do hlavního města Nizozemska – Amsterdamu. Počet obyvatel v Amsterdamu je 750 000, ale každým rokem se zvyšuje. O výlet do této nizozemské metropole mají zájem nejen milovníci architektury a památek, ale také milovníci společenského života. Několik zajímavých tipů, jak prožít víkend v Amsterdamu si nyní představíme.

Amsterdam

Jak se do Amsterdamu dostat?

Vzdálenost mezi Prahou a Amsterodamem je 850 – 900 km. Cesta autem by proto trvala 9-10 hodin, což je pro mnoho cestovatelů na rozhraní. Do Amsterdamu je možné přes Německo cestovat i dálkovými autobusy a vlakovými spoji. Je třeba vše dobře naplánovat a zjistit návaznost spojů. Přímé trasy autobusů a vlaků mezi Prahou a Amsterdamem nenajdeme. Nejrychlejší a nejsnazší způsob dopravy je letecky. Přímý let trvá jen 1,5 hodiny a poskytují jej letecké společnosti Czech Airlines, KLM a nízkonákladové společnosti EasyJet a Smart Wings. Cena letenky většinou není dražší, než 2 000Kč. Kromě přímých letů nabízí možnost dopravy do Amsterodamu dalších 14 leteckých společností s nepřímou cestou. Nejkratší nepřímý let trvá 3,5 hodiny.

Jak cestovat v Amsterdamu

Při cestování po Amsterdamu je možné využít hustou a zároveň přehlednou síť MHD. Pod městem se nachází hned 3 linky metra a nahoře městská železnice, 17 tramvajových tras nespočet městských autobusů. Pro jízdu v MHD je nutné zakoupit strippenkaart, tedy klasický lístek. Ten je možné koupit v obchodech, trafikách, automatech i u řidiče, kde je ale cena dražší, jako u nás. Na jeden lístek mohou cestovat i 2 osoby po dobu 0,5 hodiny. Možné je využít také Amsterdam Card, se kterou je možné využívat všechny druhy MHD ve městě na dobu platnosti karty (den, víkend, týden). Na přesnější informace se ale zeptejte prodejce. Anglicky zde mluví téměř celá populace. Jestliže nemáte rádi mačkání se v městské dopravě, Amsterdam nabízí i další způsob cestování po městě – na kole. Infrastruktura cyklostezek je v tomto městě velmi dobrá a v mnohých případech je jízda na kole mnohem rychlejší, než jízda v MHD.

Jeden den pro architekturu

Jeden den byste si v Amsterdam měli vyhradit k tomu, abyste se podívali po významných architektonických památkách. Rozhodně jich není málo. Zřejmě nejvýznamnějším Amsterodamským muzeem je Dům Anny Frankové. Toto muzeum je věnováno době a tématu, kdy se židové museli schovávat před nacisty.

Leidseplein

  Zastávkou každého turisty by mělo být i náměstí Leidseplein  v samotném centru města. Vynechat byste neměli ani královský palác ze 17. století, který e zpřístupněn veřejnosti. pokud milujete staré kostely, můžete navštívit například Oude Kerk, Nieuwe Kerk, Zuiderkerk, Noorderkerk nebo Westerkerk. Každý z nich je unikátní.

Druhý den pro zábavu

Jestliže cílem vašeho cestování není jen obdivování památek a architektonických staveb, ale chcete doslova ochutnat život dané lokality a užít si i trochu zábavy, Amsterdam je jedním z nejlepších míst. Zejména pro milovníky nočního života.

Red Light District

  Velké množství mužů zavítá do proslavené čtvrtě Red Light District, kde je největší koncentrace nočních klubů nejen v Nizozemsku, ale v celé Evropě. Do Amsterodamu také zavítají milovníci konopí, kteří si v oficiálních Coffe shopech vychutnávají nejen kouření této rostliny, ale také různé pochutiny s konopím.

Magda Autor Magda