Duben – ideální měsíc pro výsev a výsadbu

Úvodní stránkaDuben – ideální měsíc pro výsev a výsadbu
6.duben 2016 od petr v rubrikách Hobby a zahrada, Nové články
štítky Česko, Životní styl
Chcete letos na své zahrádce pěstovat maximální množství zeleniny, rostlin i bylinek, abyste byli co nejvíce zásobeni kvalitními potravinami z vlastní zahrádky a nemuseli tolik nakupovat? Pěstování je i formou relaxace a pocitu uspokojení z dobré sklizně. Aby ale mohla být sklizeň, musí být nejprve výsev nebo výsadba. A právě duben je pro většinu druhů zeleniny, bylinek i květin nejvhodnějším měsícem pro výsadbu a výsev v roce. Pokud chcete mít kvalitní úrodu, je nejvyšší čas začít pracovat.
Duben – ideální měsíc pro výsev a výsadbu
Duben – ideální měsíc pro výsev a výsadbu

Výsev zeleniny

Duben je ideálním měsícem v roce pro výsev drtivé většiny zeleniny. Na volně usazené záhonky může být vysazena mrkev, saláty, červená řepa i asijská listová zelenina. V dubnu kromě výsevu může být provedena i výsadba předpěstovaných sazenic salátu, brokolice, naklíčených brambor i křenu. Z domácností už mohou jít na záhonky. Pokud máte na zahradě skleník zajištěný proti mrazům, můžete do něj přesadit i předpěstované sazenice rajčat.

Výsev bylinek

Pro aromatické byliny, tedy konkrétně jejich semena, je duben ideálním časem, aby šly konečně do zeminy. Ať už máte v plánu bylinky vysadit přímo na záhony nebo do truhlíků a jiných nádob. Výsev může proběhnout u téměř všech druhů aromatických bylinek, kterým se v našich tuzemských podmínkách daří. Jedná se o majoránku, levanduli, oregáno, tymián, mátu, šalvěj, čechřici, roketu, rozmarýn, estragon i kopr.

Výsev květin

Co se týče trvalek, v dubnu mohou být vysazeny a vysety veškeré druhy, které kvetou na podzim nebo v létě. Právě nyní je také správný čas pro provádění rozmnožování květin nebo dělení trsů. Přicházející teplé, ale deštivější počasí je také vhodné pro osazení skalky skalničkami. V dubnu se mohou vysévat okrasné trávy, bambusy i kapradiny a jsou také vhodné podmínky pro výsev a založení nového trávníku. Nesmíme zapomenout ani na luštěniny. .
petr Autor petr