Drobné vánoční dekorace

Úvodní stránkaDrobné vánoční dekorace
17.prosinec 2015 od Lenka v rubrikách Hobby a zahrada, Nové články
štítky Česko, Tip na Vánoce, Vánoce, Životní styl
K vytvoření drobných domácích ozdobiček opravdu nepotřebujeme mnoho. Do jejich výroby můžeme zapojit i děti. Budeme pracovat s přírodními materiály, které jsou příjemné na dotek a krásně nám provoní místnost. Ozdoby můžeme naaranžovat na zelenou větvičku, adventní věnce, zavěsit do okna či jimi dodekorovat velké svíce. Jistě se hodí i k přírodně laděným stromečkům.
Drobné vánoční dekorace

Skořicové ozdoby

(Pozor, nejsou jedlé, i když se tváří jako perníčky :-) Budeme potřebovat 5-7 balíčků mleté skořice a jednu malou jablečnou přesnídávku o hmotnosti 200g. Přesnídávku vlijeme do mísy. Postupně vmícháváme skořici, až nám vznikne tuhé těsto. Při tvorbě jsem se zastavila na 5 balíčcích skořice. Toto tuhé těsto přeneseme na vál, kde za pomocí dalšího balíčku skořice, který použijeme na podsypání místo mouky, vyválíme tenkou placku. S těstem by se mělo pracovat lehce. Vykrajovátky vykrajujeme různé tvary. Přeneseme je na pečicím papírem vyložený plech. Pokud potřebujeme, uděláme do ornamentů dírku na provlečení niti či provázku. K tomu použijeme jehlu, špejli či brčko - záleží, jak velikou dírku chceme. Z tohoto množství těsta vzniknou asi dva plechy ozdob. Necháme 2-3 dny vyschnout na suchém a teplém místě. Pokud je dáte ke krbu či kamnům, máte ozdobičky do druhého dne vytvrdlé. Jestli máte vlhčí byt a chcete schnutí urychlit, lze plechy dát sušit na nízkou teplotu (okolo 100°C) do trouby.

Ozdoby ze včelích pláství

Včelí plástvičky se dají zakoupit ve výtvarných potřebách či na trzích. Můžeme je použít k umotání voňavých svíček či vykrájení ozdobiček. Jejich výroba je velmi jednoduchá. Opatrně vykrajovátky vytlačíme požadovaný tvar. Jehlou pomalu provrtáme dírku, kterou prostrčíme nitku a hned můžeme zavěsit třeba na větvičku do vázy. Plástvičky nejsou tak poddajné jako těsto, musíme pracovat pomaleji a opatrně, aby se nepolámaly.
Lenka Autor Lenka