Dřevo, plast nebo hliník? Jaký materiál zvolit pro nová okna?

Úvodní stránkaDřevo, plast nebo hliník? Jaký materiál zvolit pro nová okna?
23.srpen 2015 od Magda v rubrikách Hobby a zahrada, Nové články
štítky Bydlení, Dům
Výměna stávajících oken za nová, lépe tepelně-izolační okna, je jedním z nejčastěji prováděných kroků k dosažení většího tepelného komfortu v interiéru a také ke snížení energetické náročnosti celé stavby. Řešit ale budete otázku, jaký materiál pro nová okna vybrat. v současnosti se okna vyrábí ze tří materiálů – dřeva, hliníku a plastu. Jaký materiál je „ Ten nejlepší“?

Každý materiál má své charakteristické vlastnosti

Každá domácnost má na okna, jejich kvalitu, vlastnosti a cenu odlišné požadavky. Každý materiál má své charakteristické vlastnosti, kterými se odlišuje od ostatních. U každého z materiálů se dají najít pozitiva, ale také negativa. Nedá se tedy jednoznačně říci, že jeden druh oken se hodí pro všechny druhy realizací a že s ním budou spokojeni úplně všichni. Abyste dokázali vybrat ten správný druh materiálu pro okna, měli byste znát alespoň základní charakteristiku všech tří materiálů. Na základě zjištěných informací se pak rozhodnete, který materiál bude nejlépe splňovat vaše požadavky.

Plast je nejoblíbenějším materiálem současnosti

Jednoznačně největší oblibě se v posledních letech těší plastová okna. Důvodem k jejich vysoké oblibě je především vyrovnaný poměr ceny a kvality. Kvalitou se rozumí především izolační vlastnosti oken. Velmi důležitým faktorem kvality plastových oken je především provedení plastových profilů. Profily nejsou plné, ale tvořené několika komorami. Důležitý je nejen samotný počet komor, ale také jejich velikost a správné rozmístění. Plast je materiálem, jehož povrch může imitovat dřevěné materiály a mnoho barevných variací. Problém však může být v tom, že plast je v porovnání s ostatními druhy oken nejméně odolný materiálem na poškození odřením, nárazem i teplem. Při poškození se dá jen těžko opravit.

Dřevo jako klasický materiál v moderním kabátu

Dřevěná okna jsou považována za klasický druh. Ovšem porovnávat okna před dvaceti lety a v současnosti je zcela nemožné. Materiál sice zůstal stejný, ale technologie jejich výroby se značně proměnila. V současnosti jsou tepelně-izolační vlastnosti dřevěných oken na nejvyšší možné úrovni a mohou být využity i na pasivních stavbách. Dřevo je materiálem s přirozenou elegancí. Má vlastnost, kterou ostatní materiály nabídnout nemohou – dokáže dýchat. Vzduch alespoň trochu proniká, takže s dřevěnými okny není tak vysoké riziko vlhnutí interiéru, jako u ostatních druhů. Při mírném poškození odřením nebo nárazem se dá dřevo opravit.

Hliník jako moderní a nejpevnější materiál

Hliník je pro výrobu oken jednoznačně nejpevnějším a nejodolnějším materiálem. Dokáže odolávat poškrábání, nárazům, velkému zatížení, napětí a jeho přirozenou vlastností je nehořlavost. Z hliníku se dají vyrábět okna větších rozměrů, než je tomu u dřeva nebo plastu. Na druhou stranu je také nejdražším materiálem. V porovnání s okny plastovými jsou hliníková oka mnohdy až několikrát dražší. Tepelně-izolační vlastnosti přitom mohou být srovnatelné.
Magda Autor Magda