Drážďany vánoční i celoroční

Úvodní stránkaDrážďany vánoční i celoroční
13.listopad 2014 od Radush v rubrikách Cestování, Nové články
štítky Cestování, Tip na víkend, Zahraničí
V minulém cestovatelském článku jsme se podívali za krásnou vánoční atmosférou do hlavního města našich jižních sousedů Vídně. Nyní bychom vás rádi pozvali na návštěvu města severně od našich hranic. Řeč bude o německých Drážďanech. Takřka co by kamenem dohodil z české strany, leží město známé také jako „Florencie na Labi“. Proč právě tak? Nejlépe by odpověděl básník Johann Gotfried von Herder. Byl to právě on, kdo v roce 1802 přirovnal Drážďany ke světoznámému italskému městu. Na obou místech je k vidění mnoho architektonicky významných staveb i důležitých uměleckých děl, jež jsou součástí různých výstav. Toto přísloví se vžilo a slouží dodnes. O tom, že Drážďany mají návštěvníkům mnohé co nabídnout, nepochybuje snad nikdo. V čase Vánoc se ale jejich krása ještě násobí. Slavnostně vyzdobené město, totiž září množstvím barev, rozléhají se chytlavé koledy a voní svařené víno. Toto vše zde totiž ke kouzlu Vánoc patří. Nejvýraznějším lákadlem nejen pro turisty je tradiční vánoční trh se zdejším  názvem Štrýclmarkt (Striezelmarkt). Koná se každoročně na náměstí Altmarkt. Letos se uskuteční od 27. listopadu do 24. prosince v čase od 9 do 21 hodin.  Tradice tohoto trhu sahá již hluboko do minulosti, o čemž svědčí i fakt, že letos proběhne po 580. Můžete se těšit na 250 stánků, kde budou k zakoupení hlavně ruční řemeslné výrobky včetně vánočních ozdob, dárků i spousta dobrot. Mezi nejtypičtější pochutiny patří vánoční štola, perníčky, punč a svařené víno. Zvednete – li uprostřed náměstí hlavu a zadíváte se vysoko k nebi, můžete v celé kráse obdivovat slavnostně ozdobený strom plný svítivých barev.
budova opery Semper
V případě, že opustíte náměstí směrem k Labi, získáte unikátní možnost vydat se na procházku po drážďanském nábřeží. Zejména jeho pravá část působí na turisty jako magnet a to v průběhu celého roku. Dlážděná promenáda, jež se táhne v délce 1,5 kilometru, vás provede okolo Brühlovy terasy, zahlédnete katedrálu Nejsvatější trojice a minete budovu saské opery Semper, za níž se nachází dominanta Drážďan galerie Zwinger. Součástí její sbírky je i světoznámé dílo od mistra Raffaela Sixtinská Madonna. K vidění jsou však mimo jiné také práce Rembranta, Rubense a Tiziana. Nedaleko od Zwingeru stojí úžasná architektonická památka Drážďanský zámek, kde se v současnosti konají různé výstavy. Co by kamenem dohodil odtud, leží ulička Augustusstrasse, kde můžete obdivovat největší porcelánovou mozaiku světa s názvem Knížecí průvod dlouhou 102 metrů.
Knížecí průvod
Vybrali jsme pro Vás jen několik nejzářivějších střípků, které jsme zasadili do srdečné vánoční pozvánky k návštěvě Drážďan. Její další kousky necháme jako překvapení. Sami však poznáte, že při návštěvě si zde to své najde skutečně každý.
Radush Autor Radush