Domácí chléb

Úvodní stránkaDomácí chléb
19.únor 2016 od Lenka v rubrikách Hobby a zahrada, Nové články
štítky Česko, Recepty, Vaření, Životní styl
Můj muž peče doma chléb. Nebyl to jeho nápad. Jednoho dne k nám na návštěvu přijeli kamarádi a přivezli kvásek. Kvásek se musí krmit, jinak umře. A to byl velký závazek - skoro jak když vám někdo přiveze malé zvířátko a starejte se o něj ;-) . Samozřejmě po určité době jsme polevili a kvásek bohužel nepřežil. Nyní však máme nový a znovu si užíváme tu vůni a chuť čerstvě upečeného bochníku - to je radost veliká! Pečení chleba je tak trochu o disciplíně, vyžaduje pravidelnost. Ale na druhou stranu to není nic zas tak časově nebo pracovně náročného, jde jen o to si jednotlivé činnosti dobře rozplánovat.
Domácí chleba
Podělím se s vámi o recept, který psal muž. Je velmi detailní, tak věřím, že se i pekařům začátečníkům dílo podaří!

Ingredience

(Rozpis je na bochník o asi 700 g) 200g žitné mouky (ŽM) 300g špaldové mouky (ŠM) voda sůl kmín (bylinky, slunečnicová semínka, dýňová semínka dle chuti)

Péče o kvásek

Uchovávat v lednici volně přikrytý, aby k němu mohl vzduch (např. v pootevřené skleničce). Jednou týdně použít (přikrmit).
  1. Je třeba mít kvásek - mám žitný.
  2. Kvásek je potřeba “množit” (chce to jednou týdně, ale vydrží i déle): Ráno smíchám žitnou mouku a vodu 1:1 (50 g žitné mouky a 50 ml vody), do toho zamíchám lžíci kvásku. Zamezím přívodu vzduchu. Dám do tepla (u topení, na slunci, na routeru je mu dobře).
  3. Večer smíchám 150 g ŽM, 300 g ŠM, lžíci soli (10 g), lžíci kmínu (5-10 g), minimálně lžíci kvásku, ALE aspoň ⅓ kvásku vrátím do lednice na příští použití. Zhruba 300 ml vody - je radno přidávat postupně - hníst tak dlouho, aby se vše spojilo. Množství kvásku asi není tak důležité jako dodané teplo.
  4. Těsto dám do mísy/hrnce/jiné nádoby, zamezím přístupu vzduchu (folie/igelitový pytlík) a dám do tepla  (dávám za okno na slunce, ke kamnům... ) na 10 - 12 hodin. Těsto by mělo kynout zhruba na dvojnásobek původní hmoty. V těstě by měly být drobné dírky. V případě, že nevykyne, je potřeba dát mu čas a víc tepla.
  5. Když uznám těsto za vhodné k dalšímu zpracování, tak si pomoučím pracovní  plochu a těsto na ni vyklopím. Pak ho zakryji a nechám cca půl hodiny zakryté pytlíkem, aby neoschlo.
  6. Dále je potřeba těsto několikrát přeložit, aby získalo tvar a drželo pohromadě. Těsto tedy chytnu za horní dva konce, vytáhnu a přeložím přes zbytek těsta. Takto postupuji ze všech stran. Potom bochánek překulím a lehce poválím po stole.
  7. Dále převalím těsto do ošatky (mísy) vyložené utěrkou a vysypané moukou. Navrch dám opět igelitový pytlík. Kynout by to mělo v teple nad 20° a to 2 hodiny. Za tu dobu by mělo zdvojnásobit objem.
  8. Když usoudím, že už mám chleba dost, dám ho péct. Je potřeba mít troubu i pečící nádobu rozpálenou na 250° (aspoň 15 min.). Já peču ve skleněné misce s poklicí - ta musí být rozpálené též. Rozpálenou misku vysypu moukou a vložím tam těsto. Přiklopím poklicí a dám péct. Po 10 minutách sundám víko. Pak peču cca 30 minut - podle barvy kůrky.
Po dopečení vyndám chleba z mísy a nechám ho na mřížce v otevřené troubě zchladnout.
Lenka Autor Lenka