Doma z porodnice

Úvodní stránkaDoma z porodnice
5.říjen 2015 od Dee v rubrikách Nové články, O dětech
štítky děti, Ženy
Nevím, jestli je to oproti jiným zemím výhoda či ne, každá maminka má na to jiný názor, ale tady si v porodnici pobudete většinou 4 až 5 dní, což může někomu připadat hrozitánsky dlouhá doba, ale zrovna já (maminka prvorodička) za to byla ráda. A to i v tom případě, že jsem musela poslouchat doktory a sestry a B. si musela projít několika vyšetřeními. Mít někoho za zády, mě paradoxně v ony dny činilo klidnější. Co si ale pamatuji také bylo, že jakmile se blížil den, kdy jsme měly jít s B. domů, začala jsem polehounku panikařit. Co když bude stále plakat, co když nebude jíst nebo nebudu mít dostatek mléka, co když si nebudu vědět rady a něco zanedbám? Jediné, co mě uklidňovalo, byl upocený a pomuchlaný lístek, kde bylo napsané číslo do porodnice a taky kam můžeme přijet, kdyby se cokoliv dělo. K dětské doktorce jsme měli jít až po víkendu, což byla tentokrát hrozitánsky dlouhá doba pro mě. Všechno se mi zdálo tak pomotané, chvíli jsem byla neskonale šťastná a chvíli jsem se zas tolik bála. Vůbec jsem si neuvědomovala, ze tohle období je těžké nejen pro mě, ale i pro mou maličkou. Porod byl pro ni velmi stresující, celou dobu si žila v příjemné teplotě plodové vody a dostávala neustálý přísun potravy. Poslouchala, jak mi tepe srdce a kručí v břiše, houpala se v rytmu mých kroků a bylo jí tam hrozně prima. Teď bylo najednou i pro ni všechno jinak!  Zima, nepříjemné světlo do očí, nepravidelný přísun potravy. Aby toho nebylo málo, učí se pravidelně dýchat, dívat se na svět, ovládat své končetiny. Na některá miminka je toho příliš a hodně pláčou. Chtějí zpátky. Jiná se s přechodem vyrovnají bez problémů. Já i má dcera jsme to nesly těžce a párkrát jsme si poplakaly dokonce i spolu, ale o tom by určitě mohlo vyprávět více maminek. Každopádně, když jsem to zvládla já, tak to půjde i vám!
Doma z porodnice

Tady je pár rad, které by se do začátku mohly hodit:

Jako první požádejte někoho o pomoc na první dva týdny. Pokud nemůže manžel, zkuste svou maminku, sestru, babičku, kamarádku. Věřte, že čím dříve budete v klidu vy, tím dříve bude klidné i vaše miminko. Před nočním kojením své miminko nejdříve přebalte. Je jasné, že budete muset vydržet ještě o něco déle jeho pláč, ale když by se náhodou stalo, že v leže u kojení usnete, můžete usínat s jistotou, že je v suchu a nemá hlad. Pokud máte dlouhé vlasy, svazujte si je. O kolik vlasů já přišla, když je B. chytla, ale už nepustila. Doporučuji alespoň v začátku plenky, které mají proužek označující, jak moc je v nich už mokro, mohou vám usnadnit dost práce. Maminky chlapečků: "pindíka" v plínce vždy stlačit dolů, jinak se vaše miminko počůrá od hlavy až k patě - kluci jsou v tomhle neuvěřitelně šikovní. Pokud to jde, stahujte a oblékejte kojenecká body přes nožičky, určitě svou drobotinu tímto způsobem převlékáním méně zatížíte. Smolku (neboli první stolici novorozence) odstraníte  z pokožky snadněji, když zadeček předtím natřete olivovým olejem.

Děťátko se ze začátku bude cítit nejvíce v bezpečí tam, kde je prostředí podobné tomu, ve kterém pobývalo 9 měsíců předtím, takže:

- potřebuje cítit teplo: hodně jej zahřívejte "tělo na tělo", dekou nebo využijte hřejivých polštářků. - potřebuje se trochu mačkat: co si budeme nalhávat, čím bylo větší, tím méně místa ve vašem bříšku bylo. Nebojte se děti zavazovat do zavinovaček, šátků, dek nebo plínek. - potřebuje slyšet váš hlas: povídejte mu, vyprávějte, zpívejte. Snažte se mít klidný hlas. Můžete mu pustit i "bílý šum"- párkrát mi pomohl. V přírodě ho nejvíce připomíná déšť. - potřebuje pohoupat, malinko potřást, projít se s vámi. Tohle B. uklidňovalo myslím nejvíc, ale ke konci bylo již skoro zničující stále jí nosit na rukou, má záda by o tom mohla vyprávět. Zvažte tedy i jiné varianty jako je např. kolíbka, drncání kočárku na kamenité cestě, nošení v šátku nebo v nosítku.

A nakonec ještě něco na oplátku maminkám:

zajistěte si obědy a nevařte! Úklid omezte na minimum, návštěvy zprvu jen výjimečně. Nám bylo nejlíp, když nám manžel roztáhl gauč a my se na něm mohly s B. válet, kojit, usínat, přebalovat a mazlit. To bylo moc fajn. Ve volných chvílích co nejvíce odpočívejte! Můžete si pár obědů do zásoby i zamrazit nebo se domluvit s maminkou či tchyní, aby vám s jídlem na začátku pomohla. Hrdinství se tady nevyplácí, takže se nebojte požádat o pomoc, kdykoliv budete potřebovat. Nemějte obavy, mám již vypozorováno, že s dětmi jde vždy jen o určitá OBDOBÍ- časově vymezený úsek, tedy doba která v určitý den začne a v určitý den URČITĚ skončí!  
Dee Autor Dee