Doma není nuda (1.část)

Úvodní stránkaDoma není nuda (1.část)
1.leden 2015 od Dee v rubrikách Nové články, O dětech
štítky děti
Dnes napadl sníh! Má docela zpoždění, protože já už ho prosím pěkně dlouho a on pořád nic. Nechá se asi rád přemlouvat. Tak konečně je tu a s ním vše bílé jako od Lady. Chytnu dceru Neposedu a půjdeme si ven užívat sněhových radovánek. Ona se těší, já se těším- musím jí ukázat, co všechno tahle bílá paráda umí!

Radovánky ve sněhu

Nejdřív zkusím otisky rukou a taky psaní do sněhu, to je taková "seznamovačka". Dělat koule to jí ještě moc nejde. Dívá se, jak táta plácá jednu ruku o druhou a koule je tu! Tohle bude přeci jen chtít ještě trochu cviku. Co jí ale jde bravurně, je ochutnávka sněhu. Hotová lahoda! Nabíráme sníh na "pekáč", čím je ho někde víc, tím lépe se v něm mojí dceři daří. A to ještě nedošlo ani na sněhuláka nebo pořádnou projížďku na sáňkách či bobech. Ještě vyhazujeme sníh do vzduchu a už je hodina pryč a má malá rebelka je už podle barvy nosu docela promrzlá. "Tak honem domů!"

Radovánky doma

Udělám čaj, trochu se ohřejeme. Malá sněhová kulička rychle roztaje a už je zase plná sil. Čím ji zabavím? Teď v zimě je třeba víc vymýšlet, co dělat s dětmi doma, když je již obvyklé hry nebaví.

Co vymyslet za hru?

Chvilku si hraje sama, potom zkusím pár osvědčených tipů, ale chtělo by to změnu. Vymyslet nové hry. A právě to mě inspirovalo k tomu, abych si začala konečně dělat poznámky o tom, jak si s dětmi hrát nejen, když je učím, ale také když jsem doma.

Prvních 10 tipů jak se zabavit doma

Přebírání čočky a hrášku Je to jako u Popelky. Když by byla čočka moc drobná, můžete jí vyměnit za nějaké těstoviny nebo třeba smíchat fazole s dřevěnými korálky. Přenášení fazolí na lžíci I tady jsou možné různé modifikace. Fazole lze přenášet či přesypávat, vyměnit třeba i za rýži a zkoušet ji přesypat z hrnku do misky nebo pomocí trychtýře do lahve s užším otvorem. Vykrajování slaného těsta Vykrajování mou dceru na Vánoce moc bavilo. Je to sice trochu "umazaná hra", ale určitě zabere! A pak, co si vykrojíte, můžete posypat kmínem a upéct. Dá se přimýchat i potravinové barvivo, aby byla hra zábavnější. Strouhání mýdla Tohle mi poradila jedna kamarádka, ještě jsme to nezkoušely, ale prý je to zábava! A kdybyste chtěli navíc ochutnávat, je možné vyměnit mýdlo za čokoládu. Té už, myslím, neodolá ani dospělý. Lepení koláží Vystřihejte obrázky z rúzných časopisů (ideálně dětských) nebo z letáků či jiných propagačních materiálů a nechte vaši ratolest ať obrázky lepí na papír. Můžete k nim potom vymýšlet zajímavé příběhy a spojovat listy k sobě v zajímavou knihu.1 Navlékání korálků (těstovin) Navlékání již vyžaduje jistou zručnost, ale u menším dětí samozřejmě můžete zkoušet společně. Pěkný řetízek z dřevěných korálků pak potěší nejednu malou princeznu. Kreslení do mouky Kreslit mohou děti mnoha způsoby a na mnohá místa, záleží kolik prostoru jim dáme, ale kreslit do mouky bych za tradiční způsob nepovažovala. Mouku lze nahradit i jinou sypkou směsí, doporučuji však prostor pro toto tvoření řádně omezit, jinak bude sypká směs všude. Magnety S magnety je možné toho taky dost vymyslet, záleží jestli při hřé využijete jen plochy u dveří lednice nebo i jinde. Každopádně jsem narazila již na různé magnetické hry nebo tabulky, kde mohou děti opět sestavovat i bourat podle své fantazie a chuti. Razítka z brambor Samozřejmě je možné koupit i obyčejná razítka v obchodě a nevyjdou jistě ani moc draho,ale tahle varianta bude myslím zábavnější- můžete si totiž vymyslet razítka vlastních tvarů i velikosti. Barevné nalepovací papíry Mezi tipy na zábavu pro děti se často objevují samolepky, nejlépe, když se dají ještě odlepit a zase přesunout jinam. V případě těchto nalepovacích papírů můžete využít více svou fantazii a nejen vystřihovat a lepit, ale rovněž si můžete vybrat, co chcete výstřihout a bez vybarvování. V prvních osmnácti měsících se dítě při hře bez rodiče většinou neobejde, ale čím bude Vaše ratolest starší, tím vás bude zvát ke hře méně a méně. Vyzkoušejte některé hry a využijte tak příežitost BÝT opravdu SPOLU a užívat si jeden druhého.
Dee Autor Dee