Dětské knížky pod stromeček- vsaďte na klasiku!

Úvodní stránkaDětské knížky pod stromeček- vsaďte na klasiku!
10.prosinec 2015 od Dee v rubrikách Nové články, O dětech
štítky Česko, děti, mateřství, Tip na Vánoce
Dnešní odpoledne jsem zas a znovu hledala knížky k Vánocům pro B., pro děti mých přátel, pro mé malé studenty, se kterými trénuji čtení a snažím se je zlákat, aby četli. Hledám takové knížky, které by oslovily mé malé já. To, co ve mně zůstalo z malého škvrněte a já na to zůstala pyšná. Moc mě dětský svět baví, hlavně kvůli němu mám někdy pocit, že si snad radostí poskočím. (Už jsem to myslím i párkrát udělala!) Dokážete to i vy? Už jste si radostí poskočili? Že ne, tak to asi děláte takový ten pohyb rukou (dlaň v pěst, pokrčit ruku a loktem škubnete jakoby vzad),”jooo!”. A právě to u žen mého vzrůstu působí dosti legračně, takže já tohle raději nedělám… Nebo si s někým můžete plácnout, což vlastně taky moc neumím … ehm, nejsem prostě na tahle gesta stavěná. Takže závěrem: pokud se chcete něčemu zasmát, zkuste si se mnou plácnout!
Dětské knížky pod stromeček- vsaďte na klasiku!
Ale o tom jsem mluvit nechtěla, promiňte. Chtěla jsem vám představit, stejně jako loni před Vánoci, mé tipy na knížky pro děti. Tentokrát jsem se zaměřila nejen na knížky novějšího vydání, ale i na ty, které jsme četli my sami nebo i naši rodiče, když ještě byli malí. Rozdělím tedy toto téma na dva články. První článek bude o dětských knížkách staršího data vydání. Já mám staré knížky pro děti moc ráda. Škoda, že se téměř nic z mé dětské knihovničky nezachovalo. Teď s manželem hledáme po antikvariátech a různě na internetu všechny tyhle ušmudlané poklady, abychom jimi mohli obdarovat naši dceru. Často už si je sice někdo podepsal fixou nebo počmáral zadní stranu pastelkou, ale snad to nepřeženu, když řeknu, že mi mnoho z nich přijde smysluplnější než ty, které lze vidět na pultech letos před Vánoci. Většinou se jedná o kýčovité knížky se sladkými ilustracemi, jež mnohdy obsahují básně bez smyslu i jakéhokoliv kouzla. Vybrala jsem pro vás ty, které se budou určitě líbit:

Nepil: Makový mužíček

Knížka vypráví o tom, jak se dědečkovi a babičce narodí z makového zrnka malý panáček. Babička se o něj stará, dědeček mu hraje a zpívá ukolébavky. Mužíček roste, učí se chodit, mluvit i létat a zažívá spoustu dobrodružství se svými přáteli. Když potom chlapec povyroste, lítá na své makovičce za dětmi a uspává je. Knížka vyšla poprvé v roce 1976 a dodnes se dětem pro svůj kouzelný příběh velice líbí.

Hrubín: Od jara do jara

František Hrubín- toho jsem měl jako dítě rád snad každý. Tedy i já, můj manžel, moji i jeho rodiče, snad i naši sourozenci (i když u mého bratra to nelze tvrdit s jistotou - plastové odrážedlo ve tvaru motorky bylo možná na prvním místě). Teď ho má ráda i naše dcera. Proto vždy, když objevím něco, co jsem z jeho tvorby ještě neměla možnost si přečíst, popadne mě hrozná chuť zamířit do knihkupectví nebo knihovny. V této knížce najdete básně, říkadla i pohádky velmi známé, i ty neznámé. Knížka vyšla jako poděkování od nakladatelství Albatros k 100. výročí narození F. Hrubína a zároveň k 40. výročí jeho úmrtí. Je to poklad!

Lobel: Kvak a Žbluňk jsou kamarádi

Pokud tuto knížku neznáte vy, někdo z rodiny určitě! Navazují na ni ještě další příběhy dvou žabáků, které rozesmějí nejen vás, ale také vaše malé čtenáře. S oblibou tyto knížky čtu s dětmi, které se buď teprve učí číst, nebo mají se čtením potíže. Nejsou náročné, ba naopak jsou plné krátkých textů s velkými písmeny. Někdy až žasnu, kolik legrace se vejde do tak malé knížky. Určitě mohu jedině doporučit.

Josef Čapek: Povídání o pejskovi a kočičce

Příběhy pejska a kočičky již pobavily několik generací malých i velkých čtenářů. Má dcera je miluje, líbí se jí, jak dospěle spolu pejsek s kočičkou mluví a taky jak zábavně dokáží s každé šlamastiky vybruslit. Zatím ještě nezná všechny příběhy, ale i tak se u některých scén přímo řehtá. Knížka vyšla poprvé v roce 1929, její poslední vydání je z roku 2012 a kromě devíti klasických příběhů obsahuje i povídání Jak pejsek s kočičkou slavili 28. října, které bylo po roce 1948 z politických důvodů vypuštěno.

Žáček: Aprílová škola

Myslím, že básně Jiřího Žáčka není nutné nijak zvlášť představovat. Tato sbírka vás i vaše děti potěší, rozesměje a nikdy nezklame, však nás baví už víc jak 30 let! Básně jsou založeny na obrazotvornosti a vtipu autora, který si rád hraje s jazykem a vždy dokáže překvapit pointou. Mimochodem právě Jiří Žáček, jeden z našich nejpopulárnějších českých básníků, byl v nedávné době vyznamenán panem prezidentem za zásluhy o stát v oblasti umění. Těšíme se na další knížky pro děti.
Dee Autor Dee