Dětské knížky pod stromeček- vsadíte na novější?

Úvodní stránkaDětské knížky pod stromeček- vsadíte na novější?
14.prosinec 2015 od Dee v rubrikách Nové články, O dětech
štítky
Tak tentokrát ze slíbeného druhého soudku. Musím přiznat, že pročítat nové knížky se nakonec ukázalo mnohem složitější než listovat těmi staršími. Nejen, že nových knížek je spousta, a tak trvá déle než nějakou vyberete. Ale vybrat takovou, která podle mě má své poslání, smysl, není kýčem, umí pobavit, představit jazyk, zaujmout, to nebylo vůbec jednoduché. Někdy mi pomohl názor kritika, jindy můj selský rozum nebo “to malé já”, o kterém jsem vám již vyprávěla. Každopádně tohle je můj výběr z novějších titulů pro letošní Vánoce:

Martin Mortka: Příběhy Tappiho ze Šeptajícího lesa

Tappi je viking, dobrák od kosti. Žije v Šeptajícím lese, kde stromy, skály i vítr jsou živé a často všem odpovídají vrzáním nebo pohybem větví. Má veliké srdce a v něm spoustu místa pro všechny své kamarády. A že jich má plný les- žijí zde totiž nejen elfové, vodníci a trollové, ale také věčný vtipálek sobík Chichotek, havrani Žvanil a Kecal, a dokonce i drak. Běda však, kdyby jim chtěl někdo ublížit! Knížka obsahuje 12 dobrodružných příběhů, které jsou vtipné, napínavé a především čtivé. Dceři bych je určitě koupila, jen je na tuto knížku ještě malá. Je věnována dětem od šesti let.

Petra Dvořáková: Flouk a Líla (Dobrodružství z mrakodrapu)

Tato knížka mě upoutala především netradičním tématem, které autorka vybírá velice ráda. Tentokrát se jedná o téma, které je dětem v dnešní době dosti blízké. Týká se rozdílu mezi světem skutečným a světem virtuálním. Trochu nafoukaný kocour Flouk je mazlíčkem své paničky, která jej často bere do kanceláře jednoho mrakodrapu, kde se kocour po většinu času nudí. Tedy do té doby než potká zvědavou, nablýskanou, bezdrátovou myš Lílu ...
Dětské knížky pod stromeček- vsadíte na novější?

Daniela Fischerová: Milion melounů

Daniela Fischerová, známá dříve spíše díky svým prózám s dětským hrdinou, nám tentokrát představuje své verše v ucelené sbírce básní pro děti. Knížka je plná tématicky pestrých básniček, které se nedrží jen podnětů z dětského světa. Využívá bohatství mateřského jazyka, nebojí se jazykolamů ani hláskové instrumentace. Moc se mi tato sbírka líbí, je z ní cítit především láska k jazyku i pokora, kterou bych přála všem dětem. Snad v ní najdete zalíbení i vy.

Michal Bystrov: Nech ten mech

Nakladatelství HOST zařadilo tuto sbírku mezi “Sto nejlepších básní roku 2012” a určitě mělo proč! Básničky Michala Bystrova jsou plné hry, vtipu a smíchu: vždyť se v nich “kobra mění v bobra, nosorožci v stádo ovcí nebo želva ve lva… Táta dostane zaracha a za trest nesmí koukat na večerníček. To přeci musí každé dítě pobavit! Já jsem byla nadšená!

Petr Horáček: Papuchalk Petr

Touto knížkou bych chtěla upozornit na autora Petra Horáčka, jehož knížky pro děti se překládají do 15ti jazyků. Dostala jsem na něj tip od mé kamarádky, a čím toho o něm i jeho knížkách víc vím, tím víc mě to vše baví. (Leni, moc děkuji!) Petr Horáček je známý především ve Velké Británii. Sám knížky ilustruje a dotváří text až po tom, co mu jej napoví samotná kresba. V tomto příběhu se vypráví o tom, jak papuchalk Petr ztratí svého kamaráda Pavla. Pomocí dobrácké velryby se snaží přítele najít, což se mu ne a ne podařit. Až do té doby, než se na obzoru objeví ptačí silueta … Mimochodem tuhle knížku dostane B. od Ježíška. Ptáčky miluje. A ne, že jí to povíte!
Dee Autor Dee