Dárcem spermatu nemůže být každý. Sítem projde jen desetina zájemců!

Úvodní stránkaDárcem spermatu nemůže být každý. Sítem projde jen desetina zájemců!
3.leden 2017 od chlad v rubrikách Zdraví, O dětech
štítky Reprodukce, Dárce, Oplodnění

Darování spermií je často prezentováno jako jednoduchý typ přivýdělku. Stačí se dostavit do specializovaného centra a absolvovat poměrně nenáročný proces, na jehož konci dárce obdrží několik set korun. Pokud se vám to jeví jako příjemná brigáda „ pro každého“, nenechte se mýlit. Počet dárců není nijak valný, protože jen hrstka projde přísnými kritérii. V průměru jde o každého desátého muže.

Umělé oplodnění zažívá zlatý věk – stále více párů řeší založení rodiny tímto způsobem a logicky tak roste poptávka po dárcích spermatu. A ačkoliv se zdá, že zmražených spermií je ve spermobankách nadbytek, v reálu je to právě naopak. Počet mužů vhodných pro darování spermií je překvapivě velmi nízký.

Co muže motivuje k tomu, aby darovali sperma?

Muži darují sperma z různých důvodů. Jednak proto, že chtějí pomoct neplodným párům a za druhé kvůli finanční odměně. Uchazeč však musí podstoupit kolečko testů, rozbory krve i spermatu – lékaři posuzují kvalitu mužských pohlavních buněk velmi přísně. Do místnůstky s toaletou, židlí, televizí a pánskými časopisy nakonec zamíří pouhá desetina uchazečů.

Opravdu jsou na tom Češi tak zle?

Nejde přitom o to, že by devět z deseti Čechů trápila neplodnost. V rámci vyšetření na spermiogramu je dostačující koncentrace 15 milionů spermií na 1 mililitr ejakulátu. Jenomže pro dárcovství není dostačující ani 20 milionů na mililitr. Asistovaná reprodukce je v tomto směru neúprosná.

Zájemci o darování spermií musí minimálně tři dny před plánovaným odběrem sexuálně abstinovat – díky tomuto opatření se do vzorku dostane mnohem více spermií. Dárce přitom absolvuje odběr hned několikrát a vždy dostane finanční odměnu.

Suma sumárum, darování spermií rozhodně není dobře placená kratochvíle, které se může oddávat každý. Z kvalitativního hlediska obstojí jen hrstka mužů, což je pro náročné ženy dobrá zpráva.

chlad Autor chlad