Co vše zvážit před výběrem elektronické čtečky

Úvodní stránkaCo vše zvážit před výběrem elektronické čtečky
27.leden 2015 od Radush v rubrikách GigaTech, Nové články
štítky Bydlení, Dárek, IT, Nákup, Tip na Vánoce
Patříte mezi vášnivé čtenáře? Že až zas takový „knihomol“ nejste, ale přesto nějakou tu knížku občas přečtete? Zdá se vám, že je vaše knihovnička už beznadějně přeplněná a na další prostor už u vás doma není místo? Co byste řekli tomu, až pojedete na dovolenou vzít s sebou do kufru třeba desítky knih a přitom nezabrat takřka žádný prostor? Kýváte souhlasně alespoň u některé otázky hlavou? Pokud je tomu tak, je možná právě pro vás to „pravé ořechové“ elektronická čtečka. Aktuálně je na českém trhu dostupných hned několik druhů čteček. Abyste správně vybrali a zbytečně neutráceli peníze navíc, je třeba pečlivě zvážit hned několik kritérií, které jednotlivé modely mezi sebou podstatně rozlišují.  Pro většinu čteček je naopak společné, že se jejich baterie těší dlouhé výdrži, lze si zvolit velikost písma a podsvícení displeje, který více či méně věrně napodobuje vzhled stránky knihy. Díky poslední zmíněné vlastnosti lze čtečku označit za šetrnou k očím čtenáře a vypíchnout tak podstatný rozdíl oproti záření, které vydává většina tabletů.
čtečka Kindle
Stejně jako u většiny elektroniky hraje i u elektronických čteček v ceně podstatnou roli značka, kapacita paměti, vzhled displeje a také ovládací systém. Nevládnete – li cizí řečí (v drtivé většině angličtině), možná pro vás bude rozhodující i hledisko užití českého jazyka v menu přístroje. Omezovat však výběr pouze na tato kritéria lze označit jako nedostatečné. Pojďme si nyní tento seznam společně zkompletovat. Paměť: zvažte jak velkou kapacitu by měla mít, případně zdali je možné jí v budoucnu pomocí paměťových karet rozšířit. Podporované formáty textu: zjistěte, jaké formáty umí čtečka zobrazit. Zodpovězte otázku, zdali je takových typů více nebo třeba jen jeden? Možnosti připojení na internet: prostudujte, zdali má přístroj možnost připojit se na internet pomocí 3G případně 4G sítě nebo zdali je to možné pouze prostřednictvím bezdrátového připojení. Vlastnosti displeje: zde volte velmi pečlivě hned v několika ohledech.
  • Vzhled: ceněna je co největší podobnost displeje stránce reálné knihy.
  • Ovládání: pečlivě volte mezi typem, který se ovládá dotykově a tím, který používá k ovládání tlačítko nebo tlačítka.
  • Barva: zjistěte, zdali je displej barevný nebo zobrazuje pouze v černých barvách. Oba typy mají své výhody. Černobílé rozlišení je šetrnější k očím, ale například časopisy či noviny se lépe prohlíží v barvě.
  • Velikost: rozvažte, jaké rozměry preferujete.
  • Schopnost reakce na různé druhy světla: v případě, že budete používat čtečku i v otevřeném prostoru (nikoli pouze doma), může být pro vás důležitým kritériem, zdali je displej schopen zobrazovat text při různé intenzitě světla, případně tmy.
Hmotnost: vyberte si takový přístroj, jehož váha bude pro vás za každé situace pohodlná. Komfort: mějte na paměti, že se čtečkou, pro kterou se nakonec rozhodnete, strávíte mnoho hodin, proto pro vás musí být její používání příjemné. Například nevhodně umístěné tlačítko, které budete používat pro otáčení stránek, vás může v budoucnu od čtení do určité míry odrazovat. Výdrž baterie: ověřte, jak dlouho vydrží přístroj bez nabíjení. Způsob, jakým se knihy do čtečky vkládají: promyslete, jak snadné je elektronické knihy do čtečky umístit. Je nutné přístroj vždy připojit k počítači nebo to lze zařídit i jiným způsobem (například posláním prostřednictvím emailu)? Možnost sdílení knih: uvažte, zdali je možné knihy, které jsou ve čtečce umístěné, přesunout (sdílet) do jiného přístroje. Tuto výhodu oceníte například tehdy, vyměníte – li čtečku za jinou nebo budete – li chtít jednotlivé publikace sdílet s přáteli.
Radush Autor Radush