Co připomenout ke kojení?

Úvodní stránkaCo připomenout ke kojení?
14.listopad 2017 od Dee v rubrikách Zdraví, O dětech
štítky Kojení, děti, dětství, rodiče, mateřství

I svou druhou dceru jsem si přála kojit, což se nám zatím daří. Jen jsem si velmi brzy uvědomila, že už ne ve všem, co se kojení týče, jsem si tak jistá. Váhala jsem už v porodnici jakou polohu při kojení zvolit? Mám miminko v noci budit nebo ne? Když budu odstříkávat, jak dlouho mi mléko vydrží a kolik toho vlastně takový prcek vypije? 

Najednou bylo kojení zase nové a já byla nucená se na pár věcí zeptat nebo si je vyhledat. Abych však nepsala jen odpovědi na mé otázky, přidávám pár zajímavostí nebo drobných rad, které by se mohly také hodit. 

Výhody kojení

Pravdou je, že kojené děti se vyvíjejí mnohem lépe a jsou méně často nemocné- trpí méně průjmy, infekcemi dýchacího ústrojí, zánětem středouší i zácpou. Kojení rovněž snižuje výskyt obezity, zubního kazu, alergií i cukrovky. Podle průzkumu prý zlepšuje vývoj mozku i zvyšuje IQ. 

A jaké výhody z kojení plynou pro maminky?
Ženy, které kojí, mají menší potíže se zavinováním dělohy. Je u nich menší riziko, že onemocní rakovinou prsu před menopauzou, rakovinou vaječníků a hrdla děložního. Kojení chrání ženu před osteoporózou a pomáhá návratu postavy ke stavu před těhotenstvím. 

Technika kojení

Z počátku se kojí při každém kojení z obou prsů, později už můžete jen z jednoho. Množství vypitého mléka se liší od kojení ke kojení, během dne i noci, od dítěte k dítěti. 

Tvorbu mléka lze zvýšit tím, že budete dítě častěji přikládat k oběma prsům během jednoho kojení i s několikerým vystřídáním, častým kojením v noci a také odstříkáváním mezi kojením. 

Vzájemné polohy při kojení

Poloha vsedě
Hlavička dítěte leží v ohbí maminčiny paže, její předloktí podpírá zádíčka dítěte. Maminčiny prsty se dotýkají hýždí nebo stehna miminka, prs si přidržuje druhou rukou. Spodní ruka miminka by měla být volně kolem matčina pasu. 

Poloha vleže
Maminka i miminko leží na boku, maminka má podloženou hlavu polštářem. Dítě leží v ohbí její paže. Matka se nesmí opírat o loket a její horní končetina by neměla být zdvižena nad úroveň ramene. 

Fotbalové/Boční držení
Toto držení je ideální pro maminky s velkými prsy, s plochými bradavkami nebo po císařském řezu. Dítě leží mamince na jejím předloktí, ta mu rukou podpírá ramínka, prsty potom hlavičku. Nožičky dítěte jsou podél matčina boku. Maminčino předloktí je podloženo polštářem. 

Kojení může být i bolestivé

Kolem 2. - 3. dne může dojít k bolestivému nalití prsů, úlevu vám mohou přinést studené obklady mezi kojením nebo teplé vlhké obklady a masáže před kojením. Další pomocí může být změkčení dvorce pomocí odstříkávání, změna polohy při kojení a častější kojení. 

V jiném případě se může také jednat o: 

Ucpaný mlékovod
Toto onemocnění se projevuje zarudnutím prsu a teplotou. Potíže můžete odstranit pomocí úpravy techniky kojení; změnou polohy dítěte tak, aby jeho brada směřovala k postiženému míst; přikládáním obkladů; masážemi nebo užíváním paracetamolu.

Mastitida nebolí zánět prsní žlázy
Mastitida se projevuje otokem prsu, horečkou a třesavkou. K léčbě se v tomto případě doporučují antibiotika, prostředky tišící bolest, obklady, odstříkávání k uvolnění dvorce a časté kojení. Je důležité vždy začínat kojit ze zdravého prsu. 

Infekce plísněmi
Projevuje se pálením nebo svěděním dvorce či bradavky. Kůže může být napjatá, červená, loupat se. Pomohou vám protiplísňové masti, důkladné mytí rukou a častější výměna vložek v podprsence. 

Přídatná žláza
Jedná se o zduření žlázy nejčastěji v podpaží. Pomohou studené obklady. Neodstříkávejte. 

Uchovávání mateřského mléka

Mléko můžete uchovávat v lednici 96 hodin, v mrazničce 3-6 měsíců a čerstvé 6-8hodin při pokojové teplotě. Jednotlivé dávky je možné slévat až po vychladnutí. Mléko, které jste předtím zmrazili, rozmrazujte při pokojové teplotě, ve vodní lázni nebo přes noc v ledničce.

Rozmrazené mléko již znovu nezmrazujte a spotřebuje jej do 24hodin, na tuto dobu musí být uloženo v ledničce. Mléko můžete ohřívat pouze ve vodní lázni, ne však v mikrovlnné troubě. Jednou ohřáté mléko již nepoužívejte.

Dee Autor Dee