Co pomůže dětem k lepším výsledkům ve škole?

Úvodní stránkaCo pomůže dětem k lepším výsledkům ve škole?
7.září 2016 od Dee v rubrikách O dětech
štítky děti, školství, škola

Každý, kdo jste rodič, tak jistě moc dobře chápete, jak je těžké znovu nastartovat svého potomka na nějaký režim, zvláště pokud předtím vládlo takové bezvládí, jako jsou prázdniny. Však jen to vstávání potom, to je boj, u nás doma teď momentálně boj s velkým B. U malých dětí bývá totiž uspávání někdy až NEKONEČNÉ- chtějí čůrat a napít a pohádku a pak zas napít a ještě čůrat a pak? … pak už je devět.Uf!

Jako učitelka mohu říct, že již během chvilky u dítěte poznám, jestli je na hodinu připravené a naladěné. A právě k tomu, aby se takto cítilo, je zapotřebí držet se několika zásad. Mezi prvními to je:

Dostatek spánku, jídla a pití

Čím jsou děti větší, tím častěji přichází doba, kdy je nutné je ráno budit, což bývá tím pravým důvodem pro včasné a pravidelné uspávání. Pokud se totiž stane, že dítě spí méně jak osm hodin, je ve škole ospalé a unavené a nedokáže se dostatečně soustředit na vyučování. K takovému pocitu může přispět ještě navíc i nedostatek jídla nebo tekutin v těle, díky čemuž nám potom chybí energie pro práci a ruší nás neustále pocit hladu nebo žízně.

Dobrá domácí příprava

Další podstatnou věcí, kterou je dobré jako rodič pohlídat, je příprava školní tašky a zvládnutí domácích úkolů. Snažte se naučit své děti, aby se připravovaly do školy během odpoledne. Pokud budete začínat s přípravou a domácími úkoly příliš pozdě, budete ve finále jedině spěchat a následně se trápit s únavou i nedostatkem času. Pokud ale váš školák bude zvyklý plnit si své úkoly a přípravu včas, nemusíte mít obavy o jeho výsledky.

Průběžná kontrola

Myslím, že tohle je zásada, která je jasná jak rodičům, tak i dětem, jen se do toho nikomu moc nechce. Stojí to totiž dost času a ten má v některých rodinách vysokou cenu. Já radím: “Zkuste své dítě při učení vést a být mu více rádcem a pomocníkem než někým, kdo poučuje, nadává a upozorňuje na jeho neschopnost. Rozhodně tím neztratíte jeho důvěru a příště přijde požádat o pomoc zase vás a to potěší!

Zájem ze strany rodičů

Zrovna tomu tak bylo, myslím, na posledních třídních schůzkách, kdy jsem jedné mamince vysvětlovala, jak je důležité, aby se o výsledky zajímali rodiče průběžně. Víte, já už toho taky moc jako kantor nezměním, když nevidím dobré výsledky průběžně a jedna nebo dvě lepší známky celkovou známku o stupeň nezvednou. Myslete na to, milí rodiče, a dříve než týden před třídními schůzkami nebo koncem školního roku.

Doučování

Tohle je krok, který byste měli zvolit, pokud se vám nevede. Ne všechno v životě vyjde, já vím. Již několik let pomáhám dětem s jejich problémy ve škole. Důvody jsou různé, ale vždycky se dají řešit … tedy pokud to dotyčný chce. Pokud ano, pak mu vlastně kdokoliv, kdo dané znalosti má, může pomoct. Na vás už jen zbývá, abyste se nebáli někoho takového vyhledat, protože věřte-nevěřte, já bych snad i tu chemii měla ráda, kdybych jí aspoň trochu rozuměla.

Pomáhejte vašim dětem se školou! I kdybyste měli být jen “ucho”, které dokáže ve správný moment naslouchat všemu, co je trápí.

Dee Autor Dee