Co nesmí chybě v dílně?

Úvodní stránkaCo nesmí chybě v dílně?
12.leden 2015 od Magda v rubrikách Hobby a zahrada, Nové články
štítky Bydlení, Dřevo, Kutil, Nákup, Životní styl
Práce se dřevem je zřejmě nejčastější činností každého domácího kutila. Ze dřeva se dají vyrábět různé zahradní konstrukce, pomocí dřeva se dá opravovat, vylepšovat a je možné ze dřeva vyrábět třeba drobné dekorace do interiéru a na zahradu. Každopádně by nářadí pro práci se dřevem mělo být základním vybavením v dílně každého domácího kutila. My si dnes představíme základní druhy vybavení zejména pro řezání dřeva a také poradíme, podle čeho vybírat.

Čím řezat a porcovat velké masivní dřevo?

Ze všeho nejdříve je zapotřebí dřevo zpracovat. V závislosti na velikosti a typu dřeva se využívají především 2 produkty. Tím prvním je samozřejmě řetězová pila. Ta je určena pro řezání velkých dřevin a hlavně masivního dřeva A přichází otázka, zda zvolit benzínovou nebo elektrickou? Elektrické pily jsou levnější, méně hlučné, ale musí být neustále zapojené do zásuvky. Při práci na zahradě nebo v otevřeném prostoru tedy vyhovují méně a je složitější manipulace. Benzínové pily jsou dražší, ale je s nimi prakticky neomezená možnost manipulace.

Okružní pila pro rovné řezy

Druhým nářadím jsou okružní pily – mafly. Ty řežou dřevo pomocí ostrého kotouče. Lépe se s nimi drží rovina, třeba při řezání desek. Jsou vybavené šipkou, díky které lze dosáhnout krásně rovného a čistého řezu. Dají se využít i při řezání dřevotřísky pro výrobu nábytku. Obyčejné okružní pily jsou schopné jen přímého a rovného řezu. Některé vyvinutější a kvalitnější modely ale nabízí mnohem více. Kotouč pily se totiž dá nastavit i pro řezání v různých úhlech. Hrana řezaného dřeva proto může být například uříznuta i pod úhlem 450.

Zahnuté linie vyřeže přímočará pila

Ačkoliv název tohoto druhu nářadí udává, že je určeno pro přímočaré řezání, opak je pravdou. Řezání je totiž zajištěno díky pohybu malého listu pilky nahoru a dolů. Díky malým rozměrům řezacích listů se dají řezat i oblé tvary nebo dokonce kruhové otvory. Přímočará pila se využívá například pro zaoblení hran dřeva nebo pro vyříznutí otvorů ve dřevě, například pro otvor na dřez u kuchyňské linky. Hrany je pak zapotřebí začistit, aby byla hladké a rovné. Jaké nářadí využít pro tuto činnost si ale rozebereme v některém z dalších článků.
Magda Autor Magda