Co navštívit ve Washingtonu

Úvodní stránkaCo navštívit ve Washingtonu
25.únor 2015 od Radush v rubrikách Cestování, Nové články
štítky Cestování, Metropole, Zahraničí
Hlavní město Spojených států amerických patří mezi turisticky vyhledávané cíle. Oproti rušným americkým velkoměstům nabízí poklidné parky s mnohými památníky, které připomínají důležité dějinné události. Tichou vzpomínku lze věnovat i na vojenském hřbitově Arlington, kde odpočívá mezi dalšími řada významných osobností amerického národa. Svou cenu má také pro oko návštěvníka bezpočet významných staveb. Vždyť kdo by neznal minimálně z televizních záběrů Bílý dům, budovu Kapitolu nebo známý Washingtonův monument? Na své si zde jistě přijdou i milovníci muzeí, kterých je zde široká škála. Zajímá vás vesmír? Nebo historie amerických indiánů? Či snad přírodovědné muzeum? Ať už jste příznivcem toho či onoho, troufáme si říct, že si zde přijdete na své. Ale nepředbíhejme a pojďme se nyní podívat na jednotlivé zajímavosti postupně. V dnešním článku vás zveme na prohlídku trojlístku nejvýznamnějších staveb.
  • Kapitol – je domovem amerického senátu i kongresu. Pochází z počátku 18. století. Je postaven v neoklasicistním stylu a bohatě vyzdoben mnoha sochami a nástěnnými malbami. V centrální části je umístěna kopule, na jejímž vrcholu můžete spatřit malbu s názvem Apoteóza George Washingtona. Stěny okolo rotundy zobrazují mimo jinými obraz Americké deklarace nezávislosti. Na podlaze postávají sochy nejdůležitějších amerických politiků včetně prezidentů George Washingtona a Dwighta D. Eisenhowera. V průběhu prohlídky můžete projít nejen útroby samotné budovy, ale zároveň také vychutnat výhled z budovy Kapitolu, zasednout na galerii a sledovat v živém přenosu zasedání kongresu, či osobně potkat některého z amerických politiků. Pokud se rozhodnete Kapitol navštívit, vyšetřete si, kolik jen času bude možné. Jak dokládají zkušenosti cestovatelů, lze zde s přehledem strávit celý den a přitom se ani okamžik nenudit!
Kapitol
Vstupné je zdarma a návštěvu lze vykonat každý den od pondělí do soboty od 8:30 do 16:30. O svátcích je zde zavřeno. Vzhledem k velkému zájmu turistů doporučujeme provést v předstihu rezervaci na těchto webových stránkách.
  • Bílý dům – je sídlem i oficiální pracovnou amerického prezidenta. Základy této stavby byly položeny v roce 1792. Ve srovnání s Kapitolem se může zdát jako poměrně malá budova, ale nenechme se mýlit, je zde 131 pokojů, ve kterých se nachází rezidence prezidenta a jeho rodiny, zároveň však také kanceláře prezidentovy administrativy. Návštěvu Bílého domu není zcela jednoduché zařídit, nicméně možné to je. Abyste jí mohli uskutečnit, je třeba kontaktovat některého ze senátorů nebo kongresmanů, který musí vaši návštěvu potvrdit. Je vhodné ho oslovit v předstihu v termínu minimálně 21 dnů až 6 měsíců. Prohlídky se konají v rámci skupiny více osob. Napište hned několik termínů, které by byly pro vaši návštěvu vhodné, alespoň zvýšíte své šance, že v některé skupině bude volné místo. Veškeré informace naleznete na tomto webovém odkazu.
Bílý dům
V současné době lze také navštívit Bílý dům z tepla vašeho domova prostřednictvím projektu Google Art Project, jenž zde 360° kamerou zachytil všechny části budovy, které jsou dostupné veřejnosti. Na virtuální prohlídku se můžete vydat zde.
  • Washingtonův památník – jde o největší kamennou stavbu světa v podobě bílého obelisku, který je pro názornost zhruba stejně vysoký jako tři Petřínské rozhledny. Dosahuje výšky 169 metrů. Veřejnosti byl zpřístupněn v roce 1888. Po dobu jednoho roku se těšil z titulu nejvyšší stavby světa až do té doby, kdy byla o rok později dostavěna Eiffelova věž. Odraz tohoto obelisku je zobrazen v blízkém jezírku (Reflecting pool), které leží západním směrem. Stejně jako v případě Kapitolu se vyplatí zajistit si vstupenky v předstihu a jsou zdarma. Učinit tak můžete na tomto webovém odkazu. Je otevřeno každý den od 9 do 17 hodin.
Washingtonův památník
Není bez zajímavosti, že ve Washingtonu nesmí být postavena žádná vyšší budova, než je Kapitol (107 metrů) a Washingtonův památník. Představení všech důležitých washingtonských budov bohužel není v možnostech tohoto článku, ač by si to vzhledem ke svému významu jistě zasloužily. Seznámení se s dalšími necháme na vaši případnou washingtonskou exkurzi. V příštím cestovatelském příspěvku se budeme věnovat zdejším památníkům a muzeím. Můžeme už teď slíbit, že bude o čem vyprávět.
Radush Autor Radush